TIPY

Finská sauna – ta pravá relaxace pro tělo i mysl

Jak je již všeobecně známo, saunování patří k velmi oblíbeným a zároveň velmi účinným způsobům relaxace. Uvažujete o realizaci finské sauny do svého domova? Pojďme se podívat, co taková finská sauna nabízí.

Proč si pořídit finskou saunu?

Principem procedury ve finské sauně je střídání působení horka a chladu. Tento proces způsobuje v základu zrychlení krevního oběhu, rozšíření krevních cév a vylučování velkého množství potu. Zatímco vy klidně sedíte nebo ležíte, vaše tělo se efektivně otužuje a regeneruje. Nikde jinde podobný proces nezažijete. Pokud tedy patříte mezi nadšené uživatele finské sauny, jste na tom správném místě.

Finské sauny mají mnoho podob

Rozhodli jste se pořídit si do vašeho domova finskou saunu? Jediné, co vás nyní čeká, je vybrat si z mnoha provedení. Finskou saunu můžete mít hned v několika variacích.

Základem finské sauny je vždy dřevěný interiér a saunová kamna, která jsou buďto elektrická nebo na dřevo (tato varianta je však náročnější a řadí se mezi méně časté). Zvolit můžete také saunová kamna se zabudovaným výparníkem či vyvíječem páry, který udržuje v prostoru kabiny stálou – vámi nastavenou vlhkost. Posouváme se do nadstandardnější podoby, která je také ideálním řešením, když si chcete dopřát tzv. biosaunu, neboli proceduru za využití aromatických esencí. Pokud jste se rozhodli pro jednoduchá saunová kamna a zároveň byste si rádi dopřáli kouzelnou, vonnou atmosféru, i tak máme pro vás řešení, a to závěsnou aroma misku nad kamna.

Suchá nebo mokrá varianta?

V této části se dostáváme k otázce vlhkosti v sauně. Suchá varianta znamená proceduru bez polévání lávových kamenů. Mokrá varianta znamená možnost polévání lávových kamenů (tzv. parní náraz). Procento vlhkosti vzduchu v sauně si regulujete podle své potřeby, právě individuálním poléváním lávových kamenů vodou. Vědro a naběračka tedy patří k základnímu vybavení každé sauny a saunování se díky nim stává pestřejším a zábavnějším.

Finská sauna a solná terapie?

Rádi byste si ve vaší sauně dopřáli také účinky solné terapie? Ani to není problém. Sůl v sauně můžete mít hned v několika podobách. Lze ji řešit jako vyzdívku ze solných cihel, solné panely, nebo například koš na solné krystaly. Co se týče obecných pravidel užití soli v sauně, platí pouze neumisťovat sůl příliš blízko saunových kamen (začne vysychat, drolit se, může poničit interiér sauny) a neumisťovat ji do sauny, kde je předpoklad příliš vysoké vlhkosti (nevhodná do saun, stojících například u bazénu nebo v případě kamen s výparníkem – začne se příliš rozpouštět, tzv. plakat, opět může poničit interiér sauny). Ideálním řešením je umístění na stěně naproti finským kamnům. Velmi pěkně působí zvýraznění soli vhodným nasvícením. Vaše sauna nabude na romantické atmosféře a navíc se z ní svými účinky stává taková malá solná jeskyně.

Uvažujete o koupi finské nebo jiné sauny a rádi byste získali odpovědi na vaše otázky? Navštivte níže uvedené webové stránky, kde najdete spoustu užitečných typů a také kontakty na odborníky, kteří vám rádi poradí.

 www.sauny-vital.cz

 

 

Související příspěvky

Stylově vybavit roubenou chalupu není jednoduché

redakce

Nemovitost na správné adrese aneb reality Středních Čech

redakce

Kvalitní venkovní lavičky od Kovo Art

redakce