TIPY

Energetický poradce radí, jak se vyhnout zbytečnému plýtvání tepla a peněz – tipy a triky jak ušetřit

Notebook, nabíječka, televize, varná deska, topení, světlo… Každý z nás denně používá mnoho spotřebičů a zařízení, které nám zajišťují vyšší komfort života. Cenou za pohodlí jsou však vysoké účty za energie. Podívejme se společně na několik základních pravidel jak šetřit energie a zároveň také ochránit životní prostředí a zabránit jeho zbytečné devastaci.

Nechte elektroniku odpočinout. Neustále spuštěné PC, televize či set-top box spotřebovávají více elektřiny než by se zdálo a samozřejmě se tím i snižuje jejich životnost. Stolní PC je také vhodné vyměnit za notebook. Využívejte alespoň spacích módů či elektroniku na noc vypínejte. Stejně tak nabíječky ponechané v zásuvce neustále odebírají energii.

Při vaření používejte pokličky k zakrytí hrnců. Voda rychleji dojde varu a také dobá vaření se celkově zkracuje. Pokud vaříte polévku, můžete vodu ohřát nejprve v rychlovarné konvici, která nabízí vyšší poměr cena/výkon a poté ji dovařit na sporáku.

Na špinavé nádobí je potom vhodné pořídit si myčku. Myčka potřebuje na jeden cyklus až 4x méně vody, než spotřebujete při ručním mytí, ale hlavně šetří vaší nejdražší komoditu – čas. Při výběru dbejte, aby řada odpovídala A++ či A+++, tedy energeticky nejúspornější. To by mělo být pravidlem při nákupu jakéhokoliv spotřebiče.

V neposlední řadě je třeba hledět na celkové sazby energií. V České republice existuje mnoho poskytovatelů, kteří nabízejí zvýhodněné tarify, pokud se rozhodnete odebírat plyn i elektřinu od jednoho dodavatele. Spolehlivým českým dodavatelem plynu a elektřiny je třeba společnost LAMA energy, která vám nabídne zvýhodněné sazby a finanční bonus až 2.000 Kč. Udělejte si čas a srovnejte si jednotlivé dodavatele. Uspořit tak můžete až v řádech tisícikorun ročně.

Související příspěvky

Osvětlení a svítidla

redakce

Dřevěné podlahy jsou ideálním řešením pro každý dům i byt

redakce

Pronajímáte vaši nemovitost? Dejte si pozor na nejčastější rizika

redakce