Search

Ekologické vytápění je v kurzu

Mezi nejoblíbenější způsob ekologického, ale taky ekonomického vytápění je pořízení kotle na biomasu a topení briketami a peletami. Podívejte se, jaké výhody toto vytápění skýtá a proč je právě tato volba topení ideální.

 

Největší pozitiva

Velkou výhodou kvalitních dřevěných briket a pelet jsou ekologické důsledky. Tato topiva se pyšní velkou výhřevností a nulovou bilancí CO2. Vytápění tak není zdraví škodlivé a topení je nejen jednoduché a rychlé, ale získané teplo taky dlouho vydrží. Dřevěné brikety a také pelety skvěle hoří a za rok můžete opravdu hodně ušetřit.

Moderní způsob vytápění

Toto ekologické vytápění patří v současnosti mezi nejmodernější způsob a v našich domácnostech tak kotle na biomasu nejsou ničím ojedinělým. Jaro a léto jsou pak ideální roční období, kdy ekologická paliva koupit. V této době jsou totiž ekopaliva nejlevnější, i když ani v průběhu roku nepodléhají příliš velkým výkyvům ceny. Vždy dbejte i na kvalitu těchto paliv.

 

Smrkové pelety

Smrkové pelety jsou velmi kvalitním topivem a jsou vyráběny z čistých pilin měkkého smrkového dřeva bez kůry. Pelety jsou lisované pod vysokým tlakem bez jakékoliv chemie. Pojivem je přírodní lignin obsažený ve dřevě a pelety mají hezkou světlou barvu, nízkou míru popelnatosti a také vysokou výhřevnost. Pelety slouží jako náhrada fosilních paliv a dají se také použít jako podestýlka pro domácí zvířata.

 

Dřevěné brikety

Dřevěné brikety jsou vyráběny lisováním čistých suchých pilin z tvrdých dřevin z buku nebo dubu, a to opět bez použití chemických přísad a lepidel. Nedehtují, mají nízkou popelnatost, čili nezanáší komín. Velkou výhodou je vysoká výhřevnost a nízká vlhkost, která zaručuje účinné vytápění. Zajímavostí je, že jedna tuna briket se výhřevností rovná 4 prostorovým metrům ukládaného štípaného tvrdého dřeva.

Další možnosti briket

Pro dlouhodobé a rovnoměrné vytápění interiérů jsou vhodné extra bukové brikety, které mají osobitý tvar podporující rovnoměrné hoření a doba hoření těchto briket je 4 až 6 hodin. Žádaným ekopalivem jsou i noční brikety, které jsou vyrobeny z čištěné kůry s minimálním podílem dřeva. Tyto brikety jsou ideální na noční topení, kdy nepřikládáte. Vydrží hořet 10 až 16 hodin.

 

Porovnání metod topení

Při porovnání nákladů na vytápění vás čeká příjemné překvapení. Za celou topnou sezónu je topení ekopalivy až o polovinu úspornější než topení plynem. Zároveň spotřebujete o třetinu méně, než kdybyste topili uhlím, a eliminujete vznik popela. Oproti elektřině ušetříte o celé dvě třetiny, což se ve vašem rodinném rozpočtu rozhodně projeví.

 

Další výhody

Mezi další výhody patří také to, že se konečně zbavíte namáhavé práce se štípáním dřeva, brzkého ranního vstávání a topení, nutnosti častého přikládání a hlídání ohně.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *