TIPY

Ekologická a úsporná domácnost: Vsaďte na topení plynem

Stavíte rodinný domek nebo plánujete rekonstrukci? V obou případech je dobré zvážit, zdali vám vyhovuje stávající způsob vytápění. A jelikož je cena plynu v posledních měsících více než příznivá, nejedna domácnost přešla na topení plynem. Proč byste se pro tuto variantu měli rozhodnout i vy a jak postupovat?

Bez plynové přípojky se neobejdete

Uvažujete o tom, že vsadíte na vytápění plynem? Váš záměr stojí a padá s plynovou přípojkou. Jestliže ji nemáte, budete si muset zajistit její výstavbu. Zřízení plynové přípojky spolu s prodloužením plynovodu je však velmi nákladné a kromě toho musíte vyřešit také spalinovou cestu. V případě, že již plynovou přípojku máte, přechod na topení plynem jednodušší a rozhodně levnější.


TIP: Víte, kolik ročně utratíte za plyn? Zbytečně nepřeplácejte, porovnejte si ceny plynu a ušetřete ještě dnes.


Jaké jsou výhody vytápění plynem

Zemní plyn má v České republice své nezastupitelné místo. Mnoho domácností jím ohřívá vodu nebo na něm vaří. Mezi jeho hlavní výhody patří nízká cena a ekologičnost. V porovnání s topením tuhými palivy je topení plynem rozhodně komfortnější – nemusíte si lámat hlavu s tím, kam uložíte dřevo či uhlí. Novější kotle zaručují i čistší provoz, ty starší (kotle první a druhé třídy), které budou v České republice od roku 2022 zakázány, produkují velké množství prachu.

Jak vybrat plynový kotel

Při výběru kotle se v první řadě musíte zaměřit na jeho výkon. Vlastníte novostavbu? Pak nahlédněte do projektové dokumentace domu, v níž by měla být uvedena tepelná ztráta objektu. Právě tu by měl váš kotel pokrýt. Pokud tepelnou ztrátu své nemovitosti neznáte, bude si ji muset nechat spočítat. Následně přichází na řadu řešení spalinové cesty. Svou volbu raději konzultujte s odborníkem.

Související příspěvky

Ceny za pojištění domácnosti nyní klesají. Proč se ho vyplatí sjednat?

redakce

Nevyhovuje vám kvalita pitné vody z vlastních vodních zdrojů? Co dělat?

redakce

Nejnovější LED technologie vytvoří plnohodnotné osvětlení

redakce