TIPY

Edison by bledl závistí

Budiž světlo! Jednoduchý příkaz pro složitou operaci. Ještě před sto lety bylo elektrické osvětlení v mnoha domácnostech naprostým luxusem, dnes si život bez vynálezu Edisonovy žárovky neumíme představit. Aby síla světla ze žárovky vydávaná nezklamala naše očekávání, musí se dobře skloubit s vhodným svítidlem.

Úhlu odrazu a lesku světelných paprsků mají na svědomí lustry, LED svítidla, závěsná světla, lampy a lucerny. Kam se který druh hodí?

 

Vyznáte se v typologii svítidel?

Klasické lustry jsou obvykle stropní doménou obývací pokoje, ale stejně dobře se budou vyjímat i v ložnici, pokoji pro hosty, hale nebo salónku. Když se řekne lustr, člověku se hned vybaví monstrum skleněných broušených sklíček zavěšených na ozdobných sponách, několik žárovek a velká spotřeba energie. Dnes bychom pro ně našli označení retro lustry. Vedle této řady ale vyrostly i lustry ryze moderní, energeticky nenáročné a mající minimalistické prvky. Tyto trendy jsou vyrobeny převážně z hliníku, oceli a skla. Vybere si  rozhodně každý.

Velký boom zažívají závěsná svítidla. Hodí se prakticky do všech prostor domu i bytu. Jsou nejen designově efektní, ale navíc není vysoká pořizovací cena. Vybírat lze z mnoha typů, které podle moderny vycházejí z jednoduchých geometrických tvarů. Jednoduché designy podporují nejen estetičnost, ale i razantní průnik světla, což v praxi zvyšuje prosvětlenost.

 

Úsporné žárovky jsou trendy

Nejvíce poptávanými a maximálně úspornými jsou pak LED svítidla. Disponují impozantním vzhledem, nízkou spotřebou a snadnou instalací. Míra clonění je u LED závěsných svítidel upozaděna na minimum. Speciální žárovka je dekorační sama o sobě. LED-ky jsou optimální volbou pro ty, kdo milují jednoduchou krásu, mají smysl pro ekologie a nízkonákladové hospodaření.

Vybrat nové svítidlo není žádný kumšt, není ale na škodu mít určitý rozhled, cit pro věc a vkus, aby nové světlo zapadlo i jako bytový doplněk. Osvětlení nevybírá člověk do bytu každý den, a tak si může dovolit popustit uzdu fantazii a „vyhodit si přitom z kopýtka“.

Související příspěvky

Jednonůžkové zvedací plošiny vám pomohou při manipulaci s materiálem

redakce

Řezací nástroje jsou povinnou výbavou každého řemeslníka

redakce

Herkules a Dispercoll získaly novou certifikaci

redakce