TIPY

Dvě děti a jeden pokoj. Jak jej zařídit správně, ale za přijatelnou cenu?

Ideální bydlení, kde má každé dítě k dispozici svůj vlastní pokoj, to si dnes může dovolit málokdo. Takže ve většině domácností se musejí děti uskromnit a vejít se spolu do jedné místnosti. Pokud zachováme základní pravidla, zajistíme každému z nich kousek osobního prostoru a také místo k uložení jeho věcí, nebudou děti společným pobytem v jednom pokoji nijak trpět. Dá se při takovém zařizování ušetřit?

 

Jaká místa budou děti v pokoji potřebovat?

Dětský pokoj má mnoho funkcí a úkolů. Musí splnit roli šatny, ložnice, učebny, herny, ale místa pro osobní soukromí. A nacpat tohle všechno do jedné místnosti nebývá zrovna jednoduché. Ale je to nutnost. Každé dítě totiž nutně potřebuje někde spát, někde si hrát, někde mít uloženy své osobní věci, někde se učit a dělat úkoly, ale také se někde schoulit, když mu zrovna není nejveseleji.

S těmito musíte počítat při zařizování jakéhokoliv dětského pokoje, ať už má sloužit dítěti jednomu nebo třeba i třem.

 

Místo na spaní

Dominantou pokoje bývají postele. Do větších pokojů se vejdou dvě postavené na zemi. V pokojích menších využijte patrové postele. Pokud máte vyšší stropy a spíše menší pokoje, můžete koupit vyvýšené postele, pod kterými vznikne prostor na psaní, kreslení, hraní, později i na úkoly a učení.

Výhodným řešením jsou i tandemové postele (postel s přistýlkou), kdy s jednou, nižší postelí zajedete během dne pod tu postel, která je umístěna výše. Lůžkoviny můžete uložit do postele, co je níž. Když si v prodejnách Jysk koupíte tenké, ale hřejivé přikrývky, tak vás vyjdou na pár korun a dobře se do nižší postele vejdou.

Jestli máte místo pro dvě postele, můžete je koupit vyvýšené, s úložným prostorem pod nimi. A objednat se dají dokonce i postele s výsuvným stolem. Je to sice nouzovější řešení, ale třeba v pokoji pro tři děti si jistě najde své uplatnění.

 

Místo na uložení věcí

Další prostor dětského pokoje musí být vyhrazen k uložení věcí. Pokud to jen trochu jde, umístěte velké věci, kterými jsou třeba bundy a kombinézy, do jiné místnosti. Třeba skříň na chodbě se k tomu účelu hodí dokonale. Dětem v pokoji zůstane více místa pro uložení hraček a učení.

Výhodou jdou skříně s posuvnými dveřmi. Ty jdou totiž otevřít i tehdy, když je před skříní zrovna něco postaveného. Například moc povedená vlaková dráha. Aby se toho do skříní vešlo co nejvíce a vy díky tomu ušetřili více prostoru na hraní a učení, pořiďte si třeba v prodejnách Tesco organizéry do skříňových polic.

Za pár desítek korun ušetříte mnoho místa a také nervů při hledání věcí v nepřehledných policích. Do organizérů se vejdou kupy ponožek, spodního prádla, punčošek a gumiček do vlasů. Také ale čepice, plavky a jiné kousky oblečení, které by se jinak nemile rozplynuly v prostoru skříně.

 

Místo na učení

Můžeme na to jít několika způsoby. Pokud je v pokoji dost místa pro dva menší psací stoly, pořídíme je. K tomu samozřejmě dvě dětské kancelářské židle. Tam, kde to nejde, vystačí jeden psací stůl, ale důsledně dětem vyhradíme jejich zásuvky. Případně koupíme ještě jedny stolní zásuvky navíc. A děti se u stolu prostě budou střídat.

V eshopu či v prodejnách Tchibo můžete za rozumnou cenu pořídit dětský psací stůl s nastavitelnou výškou. U něj máte jistotu, že vám vydrží až do doby, než děti odejdou z domu na studia či za prací. Stůl je dokonce výklopný, takže můžete upravovat náklon podle toho, co děti zrovna potřebují dělat.

 

Místo na hraní

Na hraní dětem stačí ustlaná postel a kousek místa na podlaze. Nejlépe na koberci. Je ale potřeba zajistit, aby tento prostor opravdu zůstával volný. A to i tehdy, když je pokoj naplno využíván druhým sourozencem, tedy když si třeba vyjede se svou tandemovou postelí.

Hned u místa ke hraní by také měl být prostor k odkládání hraček. Nemusejí tam být uloženy, ale aspoň nějaké kapsáře na hračky, které jsou teď zrovna v kurzu, se hodit budou.

 

Osobní prostor

Ve správně zařízeném pokoji najde každé dítě svůj osobní prostor, kde si může užít svého soukromí. Také své děti učte toleranci k soukromí toho druhého. Čím dříve to pochopí, tím dříve se spolu v pokoji budou zvládat snášet v jakékoliv situaci. A toto umění se jim bude pak hodit po celý život.

Svůj osobní koutek si děti mohou užít třeba tehdy, kdy jim necháte si tu jejich stranu pokoje vyzdobit podle sebe. Můžete také pokoj rozdělit opticky na dvě poloviny tím, že na každé z nich bude každé dítě mít svou postel, případně i svůj stůl a židli. I závěs vedoucí středem místnosti může být zajímavým a levným řešením.

 

A jak na ty přijatelné ceny?

Dětský pokoj nezařizujeme ze dne na den. Vždy je potřeba si udělat dost času na jeho promyšlení. A sledovat nabídky obchodů a akční ceny. Díky tomu se s cenami dostaneme mnohem níž, než kdybychom nakupovali bez rozmyslu.

Navíc nepotřebujeme mít v pokoji hned všechno. Takže kupujeme postupně, v akcích. Ceny nám pohlídají hlídací psi a také můžeme online sledovat letáky tam, kde jsou soustředěné všechny do jednoho místa. A nepodceňme ani domácí výrobu. Třeba kapsář na oblíbené hračky jde doma vyrobit celkem snadno.

Související příspěvky

Nenechte tuto zimu vyhrát nad svými účty za vytápění domu

redakce

Jak zařídit ideální pracovnu

redakce

Oblíbili jste si minipivovary? Pořiďte si svůj vlastní

redakce