TIPY

Důležitá revize plynu a vše, co byste o ní měli vědět

Na některých věcech se šetřit nevyplácí. Patří mezi ně i revize plynu, která je navíc povinná za zákona. Proč byste ji neměli brát na lehkou váhu a v čem se liší od kontroly plynového zařízení? Všechny podstatné informace jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Plyn je dobrý sluha, ale špatný pán

Pravidelná údržba plynových rozvodů není důležitá jen proto, že ji nakazuje legislativa. Především je v zájmu bezpečnosti obyvatel objektů, jejichž součástí je plynový kotel. Revizní technik může včasným odhalením závady předejít nehodě. Dalším důvodem je fakt, že špatně fungující otopná soustava má mnohem nižší účinnost než ta, která funguje správně.

Věděli jste, že revize plynu a kontrola plynového zařízení není to samé? Poradíme vám, jak často se musí provádět prohlídky. Pravidelnou údržbu se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě menší účinnosti otopné soustavy může dojít k nehodě.

Čeho se pravidelná prohlídka týká?

Pravidelná údržba plynových rozvodů spočívá v prohlídce hlavního uzávěru plynu HUP, rozvodů, plynového kotle a případně i dalších plynových spotřebičů, které se v daném objektu nachází.

Velmi často dochází k záměně kontroly a revize plynu. Zatímco kontrolu plynového kotle a rozvodů může majitel provést sám (vizuálně a čichem lze zjistit, jestli ze soustavy neuniká plyn), a to jednou ročně, revize zůstává na bedrech certifikovaného technika.

Revize plynu pod taktovkou certifikovaného technika je zapotřebí v době, kdy je plynová soustava uvedena do provozu (jedná se o tzv. výchozí revizi). Po provedené revizi musí vypracovat dokumentaci, v níž jsou obsaženy údaje o provedeném měření. Do revizní zprávy se samozřejmě musí zaznamenat případné závady s konkrétními informacemi o potenciálním riziku a lhůtou pro jejich odstranění.

Jak často revizi plynu provádět?

Zatímco revize elektro povinná není, lhůta mezi jednotlivými revizemi plynu nesmí být delší než 3 roky. Návštěva technika je nezbytná také v případě, že bylo zařízení po dobu 6 měsíců mimo provoz, případně proběhla generální oprava. Obecně je vhodné revizi provést v létě – v mezidobí topných sezón.

Související příspěvky

Jak postupovat při koupit nemovitosti a nenaletět makléřům ani prodávajícím

redakce

Jak vybrat odsavač par, když nevyužíváte sporák jen jako odkládací prostor

redakce

Chcete znát cenu své nemovitosti? Vyzkoušejte odhad ceny nemovitostí zdarma

redakce