TIPY

Dobrá rada pro vás: jak vybrat dobrou matraci?

Spánek je extrémně důležitý. Doba spánku je sice spíše individuální, ale zároveň platí, že u zdravých dospělých lidí by se jeho délka měla v průměru pohybovat mezi 7-8 hodinami. Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů, jedním z nejvýraznějších je to, na čem spíme. Pokud se v současné době rozhodujete, že vylepšíte své lůžko, musíte výběru matrace a roštu věnovat dostatečnou pozornost. Poradíme vám, na co si musíte dát pozor!

 

Nákupem matrace investujete „do sebe“

Uvědomte si, že nákup matrace je dlouhodobá investice, takže o tom tak přemýšlejte. Pořizovací cena se vám může jevit jako vysoká, pokud se ale podíváte do budoucnosti, už to tak není. Jestliže si například pořídíte kvalitní matraci v ceně 10 000 Kč, tak při minimální životnosti této matrace 10 let Vás tato matrace bude stát necelé 3 koruny denně. A to zase není tak velká cena za kvalitní spánek, že?

 

U koho koupit?

Rozhodně se vyplatí obracet se na specializované obchody. Ty nabízí možnost vyzkoušení různých typů matrací – jedině tak si můžete vybrat tu nejvhodnější.

 

Jaké parametry musí mít kvalitní matrace?

Názvy „zdravotní“ nebo „ortopedická“ sice zní dobře, ale většinou nic neříkají o skutečných vlastnostech a často jsou jen obchodním a matoucím názvem. Nenechte se tedy nalákat a zajímejte o „podstatu“ matrace. Kvalitní matrace musí být vyrobena z kvalitních materiálů. Např. u pěnových matrací materiály někdy vypadají podobně, ale jejich vlastnosti – jako je elasticita, tvarová stálost nebo životnost – jsou však velmi rozdílné a závisejí právě na konkrétním použitém materiálu. Dobrým ukazatelem může být cena – pokud je matrace až podezřele levná, pravděpodobně nebude moc kvalitní.

 

Pozor na zóny

Matrace by měla mít zóny a to v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, v oblasti bederní páteře naopak zpevněná. Platí také, že by na povrchu měla být příjemně měkká s pevnějším “jádrem”. Na povrchu matrace může být i tzv. paměťová pěna, která je velmi příjemná na ležení.

Natalia+comfort

 

Sylvia+clima

Volba tvrdosti

Matrace je možné koupit v několika tvrdostech a je důležité, abyste si vybrali tu, která vám vyhovuje. Nedejte tedy na rady nikoho jiného, ale zaměřte se jen na své potřeby. Důležité je, aby byla řádně provzdušněna konstrukce matrace. Pamatujte si také, že design potahu je jedna věc a jeho vlastnosti věc druhá a mnohem podstatnější – potah by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost a měl mít možnost praní na 60 °C.

 

Jaké jsou trendy?

„Moderním“ materiálem pro výrobu matrací je viscoelastická, tzv. paměťová pěna, která se kombinuje s klasickou pěnou. Paměťová pěna se používá v oblasti ramen pro ramenní změkčení nebo na povrchu matrace. Matrace s tímto materiálem je velice pohodlná, protože paměťová pěna reaguje na teplotu a zatížení a dokonale se přizpůsobí tvaru těla. Tyto matrace jsou vhodné hlavně pro dospělé a je možné je doporučit i vyšším věkovým skupinám – poddajný povrch matrace šetří klouby a napomáhá správnému oběhu krve během spánku.

sofia_comfort2-H,

Kde vybrat ty nejlepší?

Nejkvalitnější matrace s línou pěnou najdete ve specializovaných Studiích zdravého spaní firmy JMP. Novinkou v sortimentu je roznášecí matrace Comfort ze značkové viscoelastické pěny Celsio, která se pokládá na klasické jádro matrace (např. ze studené pěny). Celá matrace je v jednom potahu a její vrstvy (tj. podkladová matrace a roznášecí matrace Comfort) nejsou lepené. Při otočení matrace můžete pohodlnou paměťovou pěnu umístit vždy na horní stranu matrace a zachovat tak požadované pohodlí celé matrace.

Super je, že matraci Comfort můžete umístit na jakoukoli matraci z nabídky a zvýšit tak její pohodlí. Roznášecí matrace pod názvem Clima navíc obsahuje celulózu, ta na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné a suché klima celé matrace.

JMP nabízí matrace v různých tvrdostech a nabízí také výrobu matrací na míru. V nabídce najdete také polštáře z líné pěny, postele a ložnice.

Podívejte se na www.loznice.cz

Související příspěvky

Jak zavčasu zjistit vady na novostavbě?

redakce

Nádrže na dešťovou vodu jako náhradní zdroj v období sucha

redakce

Větrat je opravdu důležité. Víte proč a děláte to správně?

redakce