Search

Desatero jak vybrat krbová kamna

Když padne volba na krbová kamna jako zdroj romantického a skutečně hřejivého tepla, zcela jistě je to volba, která je nejen ekonomicky, ale také vzhledově a pocitově nejlepším řešením. Aby však krbová kamna dokázala splnit všechna naše přání a představy, jejich výběr bychom neměli ponechat náhodě. O to více, když chceme, aby nám krbová kamna sloužila desítky let a naše investice nebyla marná, ale přinesla nám také úsporu.

 

1. Kamna jako hlavní zdroj tepla, nebo ozdoba interiéru?

Před samotným výběrem krbových kamen je důležitý účel, pro který si kamna pořizujete. Pokud si chcete jen občas zpříjemnit zimní večery, posezení s přáteli vdechnout rozměr originality, nebo si jen plníte svůj dětský pohádkový sen, postačí vám krbová kamna, která vytápí jen konkrétní místnost a o domácí teplo se vám stará jiný zdroj. Ovšem, pokud hledáte krbová kamna, která se stanou vaším hlavním a soukromým dodavatelem tepla, pak váš výběr bude směřovat k propracovanějším typům s teplovodním či teplovzdušným výměníkem, díky kterému vyhřejete celý interiér.

 

2. Je libo i ohřev teplé vody?

Pokud se chcete stát zcela nezávislými, nejen ve vytápění, ale také v ohřevu teplé vody, i to je důležitý bod, na který při výběru nesmíte zapomenout. Krbová kamna s teplovodním výměníkem dokáží poskytnout teplo, a také ohřát vodu do zásobníku.

Haas+Sohn Avesta TV

3. Správný výkon kamen je základ

Jen správná volba kamen dle jejich výkonu, s ohledem na typ stavby a její tepelné ztráty, a velikost vyhřívaného prostoru zajistí, že kamna budou fungovat správně a vy s nimi budete spokojeni. „Výpočet požadovaného výkonu můžete orientačně spočítat i sami, profesionální prodejci vám však s výpočtem ochotně pomohou“, dodává Tomáš Sádecký, odborník na krbová kamna z internetového obchodu GIVE.cz.

 

4. Kam s nimi?

I když krbová kamna bez výměníku nevyžadují žádné velké stavební úpravy, přeci jen jsou se stavbou spojena kouřovody a komínem. Proto místo, které jim vyberete, nemůže být kdekoli, a případné následné stěhování do jiné místnosti bývá často nemožné a to právě z provozních důvodů.

Haas+Sohn Skive

5. Použitý materiál to není jenom design

To z čeho jsou kamna vyrobena, je pomyslnou třešničkou na dortu jejich konečného vzhledu a designu. Důležitější je  však vlastnost použitého materiálu. Plechová kamna nejrychleji teplo přijímají a odevzdávají, kachlová kamna nejpomaleji, ale dlouho dobu teplo předávají do okolí. Litina je pak zlatou střední cestou.

 

6. I kamna potřebují vzduch

A to, odkud ho budou brát, zvýší i jejich výkon a ovlivní spotřebu otopu. Krbová kamna, která berou vzduch z místnosti, nutí k častějšímu větrání a ohřátý vzduch se tak ochlazuje. Vyplatí se tedy zainvestovat do krbových kamen s CPV (centrální přívod vzduchu), která umožní externí přívod vzduchu třeba z chodby či ze sklepa.

 

7.Vše musí ladit

Krbová kamna ke svému provozu potřebují komín. Můžete si jej nechat dokonce postavit dodatečně, ale vždy musí průměr komínu odpovídat rozměru kouřovodu kamen. Jen tak budou mít kamna správný tah.

Romotop Altea

8. I na otopu záleží

Dřevo, uhlí, eko-brikety či pelety? To, čím v kamnech chcete topit, musíte zohlednit při jejich nákupu, ne všechny zvládnou vše, a také myslete na prostor, kam otop uskladníte.

 

9. Dostupnost montáže, servisu i služeb

Nejen ochota poradit, vysvětlit, ale také možnost samotné montáže či její zajištění, vypovídá o samotném prodejci mnohé, stejně jako o případném pozáručním servisu. Jen kvalitní prodávající prodává kvalitní výrobky, které vám budou sloužit mnoho let. Nebojte se tedy klást otázky, a hledat odpovědi a zjistit si vše potřebné nejen o samotných kamnech, ale i o obchodě.

 

10. Dopřejte si čas

S výběrem krbových kamen nijak nespěchejte, pokud nemusíte. Využijte možnost prohlédnout si krbová kamna osobně, a to v některém specializovaném showroomu, kde vám s výběrem kamen rádi poradí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *