TIPY

Co s rosícími se okny? Víme, jak na to!

Zima stále ještě neskončila a teploty neustále kolísají. Jakmile do dostanou pod bod mrazu, naše okna nám zas a znovu připomínají problém, který bychom měli urychleně vyřešit. Je jím jejich rosení, u kterého je nutno dodat, že řešení je nutné hledat pouze v případě, že se okna rosí z vnitřní strany. Jestliže se rosí ze strany vnější, jedná se o zcela běžný jev, který potvrzuje, že izolace oken je kvalitní a dobře provedená.

Pokud se vám ale okna rosí zevnitř, znamená to, že se v místnosti vyskytuje mnoho vlhkosti, která na oknech kondenzuje. S tímto problémem se nejčastěji potýkáme například v ložnici, kde celou noc dýcháme, ale také v obývacím pokoji nebo jiné místnosti, kde sušíme na sušáku prádlo, protože nemáme sušičku a na sušení prádla venku nejsou v zimě příznivé podmínky.

Je možné rosení oken omezit anebo jej úplně eliminovat?

Příčiny rosení oken

Jako první se podíváme na to, proč se kapky vody na oknech vyskytují. Důvod je ten, že na okenních tabulích se „střetává“ teplý vzduch z místnosti se studeným vzduchem z venku. Čím více vlhkosti, tím větší nadílku v podobě vody na oknech každé ráno nacházíme.

Tato vlhkost nemusí pocházet pouze z prádla, ale také z mytí nádobí, sprchování, časté zálivky květin, ale také z vodních par z běžného dýchání.

Vlhkost vyvětrejte

Na první pohled by se možná mohlo zdát, že kapky na oknech bude stačit jednoduše každé ráno setřít a problém je vyřešen, opak je však pravdou. Vysoká vlhkost v domácnosti úzce souvisí s výskytem plísní, které jsou pro zdraví škodlivé. Vlhkost je proto nutné z domácnosti vyvětrat, je však nutné vědět, jak větrat správně.

Okna otvírejte dokořán a větrejte minimálně 2x denně – ráno a před spaním. Pokud se bojíte, že budete mít kvůli větrání doma neustálou zimu, obavy zahoďte za hlavu. Stěny vaší domácnosti jsou vyhřáté, díky tomu bude ve všech místnostech teplo pár minut po zavření oken.

Naopak se vyvarujte dlouhému větrání na mikroventilaci, protože takto otevřené okno neustále ochlazuje ostění, což ještě více podporuje srážení vody na oknech.

Specialisté na výrobu oken a řešení veškerých otázek s nimi spojenými, je společnost Okna JIS, u které si můžete objednat okna na zakázku, k níž se váží konzultace, záruční i pozáruční servis.

Související příspěvky

Bylinky do truhlíků

redakce

Jací pomocníci jsou potřeba pro úklid dílny, garáže a skladu?

redakce

Proč se vyplatí investovat do nábytku z masivu?

redakce