STAVBA

Elektroměrový rozvaděč: vyberte si ten nejlepší přesně na míru

Potřebujete si pořídit nový elektroměrový rozvaděč, ale elektrika a její rozvoj a přívod je pro vás španělskou vesnicí a potřebujete při výběru rozvaděče poradit? Nebojte se obrátit na profesionály a s výběrem si nechat pomoci.

Představíme vám druhy elektroměrů a přidáme i vysvětlení toho, co jednotlivé parametry znamenají. Po přečtení následujících řádků budete mít o rozvaděčích mnohem lepší přehled a budete se moci vrhnout do jejich nákupu.

Jaký má rozvaděč počet elektroměrů

První položkou, která je při výběru nového elektroměrového rozvaděče klíčová je počet elektroměrů. Ten udává počet odběrných míst. Počet elektroměrů je možné poznat z označení rozvaděče velice jednoduše. Nachází se před písmenem E nějaké číslo? Pokud ne, má elektroměrový rozvaděč pouze jeden elektroměr, pokud jich má více, konkrétní číslo se nachází před písmenem E. Například rozvaděč označený 2E1R má dva elektroměry.

Jedna fáze versus tři fáze

Další položkou, která je při výběru důležitá, je počet fází. Jednofázový rozvaděč se skvěle hodí do takových prostor, kde je malý odběr energie, například do garáží a zahradních chatiček. Třífázový rozvaděč je vhodný pro běžnou domácnost, a je tak skvělým parťákem pro vaše bydlení. A jak na první pohled rozeznat jednofázový a třífázový rozvaděč?  Opět podle jeho označení. Jednofázový rozvaděč se značí písmenem J. Pokud je rozvaděč třífázový, žádné J se v jeho označení nevyskytuje.

Jaký tarif se na rozvaděč uplatňuje

I u tarifů se rozlišují dva typy rozvaděčů: jednotarifní a dvojtarifní. První zmíněný měří spotřebu energie v jednom úseku, zatímco druhý zmíněný dělí spotřebu na denní a noční. Počet tarifů se značí písmenem R. Opět tedy na první pohled poznáte, kolika tarifní rozvaděč je.

Číslo 1 před písmenem R značí jednotarifní rozvaděč, číslo 2 dvojtarifní. Vrtá vám hlavou, v jakých případech je vhodný jaký tarif? Tuto položku je nutné probrat s dodavatelem, který vám poskytuje elektrickou energii.

Kam rozvaděč umístit

A v neposlední řadě je důležité vědět i to, kam můžete rozvaděč umístit. Vyrábí se varianty, které se dají umístit jednoduše na plot, na beton nebo přímo do výkopu. Jak ale poznat, který je který? Existují základní typy rozvaděčů:

  • samostatný rozvaděč,
  • rozvaděč s kabelovým prostorem,
  • rozvaděč s pilířem,
  • rozvaděč s pilířem a zemním dílem,
  • rozvaděč s pilířem a zemním dílem s kabelovým prostorem.

Samostatný rozvaděč je praktický z jednoduchého důvodu: dá se totiž umístit kamkoliv se vám zamane a není nutné řešit jeho upevnění. Rozvaděč s kabelovým prostorem je praktický zejména proto, že nabízí jednoduchou manipulaci se všemi kabely, které jsou v něm obsaženy.

Rozvaděč s pilířem se dá pohodlně umístit do betonu za pomoci kotev a rozvaděč s pilířem a zemním dílem se jednoduše zahrabe do výkopu a není k tomu potřeba žádná nadbytečná betonáž. A poslední typ rozvaděče: rozvaděč s pilířem a zemním dílem s kabelovým prostorem je kombinací předchozích dvou.

Využijte ty nejlepší nabídky

Nákup nového elektroměrového rozvaděče je investice, do které se vyplatí vložit nějaký kapitál. Určitě se ale nebraňte ani prozkoumání nabídek a slev v akčních letácích. Mnohdy v nich totiž narazíte na neuvěřitelně výhodné nabídky, kterým se nedá odolat. Před samotným nákupem si udělejte i důkladný průzkum trhu a na pomoc si přizvěte i odborníka.

Ať už se tedy chystáte na nákup elektoměrového rozvaděče z jakéhokoliv důvodu, nyní už máte přehled o tom, jak se o každém typu dozvědět spoustu informací i z pouhého označení. Nákup pro vás tak bude mnohem jednodušší a žádná písmena R, J ani čísla na štítcích vás nerozhodí.

Související příspěvky

PREFA fasádní systémy a hliníkové střechy kombinují unikátní design s dlouhou životností

redakce

Projekty a služby pro váš nový domov najdete na jednom jedniném místě

redakce

Je v dřevostavbách opravdu větší hluk než ve zděných domech?

redakce