TIPY

Ceny hypoték níže v dohledné době nepůjdou, s investicí do nemovitostí tak neotálejte

Během letošního roku vyvstalo na poli realit mnoho otázek, na které v jednu chvíli uměl odpovědět málokdo. S již druhou vlnou pandemie onemocnění covid-19 jsou však ekonomové a realitní makléři s předpověďmi odvážnější a dle názorů drtivé většiny je aktuálně vhodná doba na investice do nemovitostí. Další zlevňování hypoték nás totiž nečeká a dolů nepůjdou ani ceny nemovitostí, ty budou nadále mírně růst.

Ještě v dubnu se přitom odhadovalo, že koronavirus ceny nemovitostí srazí. Tyto předpovědi společně s dalšími ekonomickými dopady tak na několik týdnů prakticky ochromily realitní trh, jelikož většina zájemců o koupi jednoduše vyčkávala, jak se bude situace vyvíjet.

„Jarní vlna pandemie samozřejmě měla obrovský dopad na finanční situaci českých rodin a logicky se předpokládalo, že tak obrovská investice jako koupě nemovitosti bude to poslední, nad čím budou lidé přemýšlet. Očekávalo se proto, že prodejcům a developerům nezbude nic jiného, než nemovitosti zlevnit. Ale díky zrušení daně z nabytí nemovitosti a snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou v květnu tohoto roku jsme se dočkali pravého opaku,“ říká Vladislava Kindlová z rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.

Základní úroková sazba se dostala na 0,25 %, což umožnilo bankám jít u hypotečních úvěrů s úrokovými sazbami po dlouhé době dolů a většina z nich tak krátce na to učinila. „Svědky prvního snižování jsme byli už na začátku léta a některé banky se snižováním úroků pokračovaly i v říjnu, kdy se průměrná úroková sazba dostala na 2,07 %. A přestože se neočekával žádný velký zájem o sjednání hypotečních úvěrů, data nám ukazují přesně opačný trend a vzrostl nejen meziroční zájem o hypotéky, ale i průměrná výše úvěru,“ dodává Kindlová.

Ta se podle statistik přiblížila hranici tří milionů korun, což je skoro o půl milionu korun více než v loňském roce. To nám jen dokazuje, že ceny nemovitostí nadále mírně rostou a jak již bylo řečeno, tento trend se očekává i v příštím roce. S koupí nemovitosti tak nemá význam vyčkávat. Pokud by nás tedy nečekalo další zlevňování hypoték. To je dle Kindlové ale nepravděpodobné.

„Drtivá většina bank v tuto chvíli už níže jít nemůže a pokud ano, tak to nebude nijak zásadní. Do cen hypoték je totiž nutné promítnout i další náklady,“ říká Vladislava Kindlová.

Při podání žádosti o hypoteční úvěr je v současnosti ale potřeba počítat s přísnějším hodnocením bonity žadatele. Banky teď totiž hodnotí nejen výši příjmu, ale mohou posuzovat i vykonávanou profesi a to, zda na ní měla nějaký dopad pandemie koronaviru. Ochotu bank půjčovat lidem z postižených oborů si tak pravděpodobně ověříme v příštích měsících. „Trh práce teď bude čekat těžká doba a je logické, že na nastalou situaci musí banky reagovat. Na druhou stranu, levněji v blízké budoucnosti hypotéku neseženeme a to samé platí i pro nemovitosti jako takové. Osobně bych tak nečekala,“ uzavírá Vladislava Kindlová za realitní kancelář Domov.

Související příspěvky

Víte, jak vybrat vodoměr? My ano

redakce

Jak si vybrat ten nejlepší gril

redakce

Chaty z lodních kontejnerů jsou novým hitem. Celá stavba trvá pouhý měsíc!

redakce