TIPY

Ceny energií prý ještě porostou, ovšem ne věčně

Zdražování elektřiny a plynu bylo avizováno dopředu, přesto překvapilo. Obyvatelé nečekali, že se zvednou tak dramaticky. Zvýšení je opravdu skokové, i když záleží samozřejmě též na dodavateli. U větších dodavatelů rostou pomalejším tempem, velcí dodavatelé totiž zpravidla nakupují více dopředu.

Někteří odborníci tvrdí, že cena elektřiny a plynu bude vzrůstat ještě nadále. Člověka by tak mohlo napadnout si ji fixovat. To ale podle všeho není dobrý nápad, minimálně ne na dlouhou dobu. Aktuální vysoké ceny jsou dané souběhem několika nepříznivých faktorů – navýšenou poptávkou po covidu a dlouhou poslední zimou. Příští rok by se prý ceny měly zase o něco snížit.

Na energetickém trhu se přerozdělují zákazníci

Měnící se cena plynu za m3 a také cena elektřiny nemají dopad pouze na koncové zákazníky. Zamíchaly rovněž se samotným energetickým trhem. Mnoho zákazníků se od menších dodavatelů přesunulo k těm větším. Ti sice měli nakoupeny zásoby na nějaký čas dopředu, ale ne pro nové zákazníky. Ceny tedy budou vysoké. Vláda se tomu snaží napomoci odpouštěním daně z přidané hodnoty na energie, která v současnosti představuje 28,3 Kč/MWh.

Jaké jsou ceny energie podle zdroje?

Spotřeba energie se měří v kWh a cena za tuto jednotku se liší podle toho, jaký je zdroj energie. Pokud srovnáte ceny energií v Kč za kWh, elektřina vychází poměrně draho, rozhodně dráž než zemní plyn či dřevní pelety. Elektřina je však specifická, a kromě topení si s ní v domácnosti také rozsvítíte zářivku, udržíte v provozu pračku či počítač.

Zřejmě rovněž víte, že cena za elektřinu se liší podle dodavatele a podle toho, jestli jste ochotní si připlácet za tzv. zelenou energii. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů, její výroba je tedy šetrnější k přírodě. Jste ochotní si za takovou energii připlatit, nebo vám tato investice navíc přijde jako zbytečnost?

Související příspěvky

Infrasaunu si můžete pořídit i k sobě domů

redakce

V moderním bydlení vyhrávají na plné čáře plastové dveře. A proč?

redakce

Opraví za pár vteřin

redakce