TIPY

Cena plynu: Víte, jak se počítá?

Vyznat se ve vyúčtování za energie není úplně snadné. Cena plynu se stejně jako elektřina skládá ze dvou složek: regulované a neregulované. Zatímco tu první určuje stát, tu druhou, zabírající v ceně plynu mnohem větší podíl, si nastavují jednotliví dodavatelé podle své firemní politiky.

Právě dělení ceny plynu na regulovanou a neregulovanou část způsobuje, že na trhu najdeme různé ceny dodavatelů plynu. Nepleťte si distributora s dodavatelem. Zatímco dodavatele plynu si vybrat můžete, u distributora to neplatí. V České republice existují tři distributoři:

* RWE GasNet (celá ČR kromě Jihočeského kraje a Prahy),

* E.ON Distribuce (Jihočeský kraj a Pelhřimovsko),

* Pražská plynárenská Distribuce (hlavní město Praha a část okresů Praha – východ + Praha – západ)

 

Co všechno platíte v regulované složce plynu?

Regulovaná složka plynu má za úkol pokrýt náklady na přepravu a distribuci plynu skrz plynovody až na odběrná místa, stejně jako ceny za služby operátora trhu (OTE).

* Cena za distribuci plynu

Skládá se z fixní a variabilní složky. Fixní složka platí za přidělenou kapacitu a na vyúčtování se objeví vždy, tedy i při nulovém odběru. Variabilní složka je závislá na celkovém množství odebraného plynu. Čím více odebíráte, tím zpravidla i méně platíte.

* Cena za přepravu plynu

* Zde jsou zahrnuty všechny náklady za distribuci plynu v rámci jednotlivých distribučních soustav. Podle portálu ušetřeno.cz se tato položka podílí na celkové ceně plynu 0,77%.

* Poplatek za služby operátora trhu (OTE)

Organizováním obchodu se zemním plynem, zpracováním potřebných dat a dalšími činnostmi se zabývá akciová společnost Organizátor trhu, jejíž služby si v v každém vyúčtování také předplácíme.

 

Ušetřete správným výběrem dodavatele

Regulovanou složku plynu ovlivnit nemůžete, ta však naštěstí tvoří pouhou pětinu celkové ceny za plyn. Ten zbytek můžete ovlivnit chytrým výběrem svého dodavatele. Pozor si však dejte na poplatky spojené s přechodem na novou smlouvu, které mohou zdánlivě výhodnou nabídku posunout do zcela opačného spektra.

Velmi dobře vám může pomoci kalkulačka ceny plynu, která všechny tyto faktory zohledňuje a pomůže vám vybrat tu nejvýhodnější nabídku od všech dodavatelů z celé České republiky.

Související příspěvky

Bazén se hodí nejen pro letní koupání

redakce

3 oblíbené varianty digestoří pro moderní kuchyně

redakce

Jak pronajímat byt?

redakce

1 komentář

Aleš 17. 7. 2017 at 16:25

Škoda, že tomu není tak i u elektřiny, aby větší část ceny spravoval dodavatel a měl jsem tak větší šanci si vlastním výběrem cenu ovlivnit. Aspoň že u plynu to tak je když ho doma spotřebujem daleko větší kvanta. Před třemi lety jsem na to šel taky přes kalkulačku a Xenergie, co mi vyskočila, tak byla dobrou volbou.

Odpověď

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.