TIPY

Bylinky do truhlíků

Nemáte zahradu a toužíte po vlastních bylinkách? Tak je zkuste vypěstovat doma! Je to docela jednoduché – truhlík nebo květináč, substrát, semínka či rovnou sazeničky a můžete jít nato! Pěstování bylinek doma není nic těžkého, jenom dejte pozor nato, které bylinky si doma vysadíte. Nepodceňujte silnou aromatickou vůni některých rostlinek, která by vám mohla po pár dnech začít vadit. Dejte také pozor na velikost, které některé druhy dosahují. Zakopávat doma o dlouhé šlahouny rostlin, není zrovna moc komfortní. A jaké tedy druhy bylinek zvolit?

 

Tymián obecný
Tymián obecný neboli mateřídouška obecná vám vydrží několik let. Potřebuje pouze dostatek slunce a spíše sušší půdu. Aby tymián nezvadl, odstříhávejte odumřelé květy. Tato bylina se hodí jako koření pro francouzskou a středomořskou kuchyni. Její léčivé účinky oceníte při žaludečních potížích.

 

Dobromysl obecná
Dobromysl obecná neboli oregano je nenáročná bylina, které nejvíce vyhovuje sušší a slunné místo. Díky svému výraznému aroma si zajisté najde místo ve vaší kuchyni. V léčitelství se používá pro své protizánětlivé účinky.

 

Koriandr setý
Koriandr setý vyžaduje slunné místo s pravidelnou závlahou a přihnojováním. Její přednosti oceníte především v kuchyni. Každá část této byliny má svoji typickou výraznou a ostrou vůni a chuť. Čaj z koriandru napomáhá lepšímu trávení.

 

Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská je poměrně nenáročná bylinka, které vyhovuje slunné a suché místo. Šalvěj je dobré pravidelně zastřihovat. Tato bylina si bezesporu najde místo ve vaší domácí lékárně, neboť je téměř nepostradatelná pro své silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Lze ji využít i v kuchyni, kde se jako koření využívají její čerstvé nebo sušené listy.

Bylinek, které můžete pěstovat doma v truhlíku je nepřeberné množství. Mezi takové rostliny patří i klasiky jako petržel, pažitka nebo majoránka, méně známé jsou např. voňatka citrónová či saturejka zahradní.

Související příspěvky

Halloween se blíží. Je dobré se na něj připravit

redakce

Přípravu na topnou sezónu začněte v létě

redakce

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

redakce