Zvýšené riziko Vám hrozí již od výšky 1,5 metru (s ohledem na fakt, že od této výšky nařizuje zákoník práce zaměstnavatelům zvýšenou péči o bezpečí zaměstnanců), vážný úraz se Vám může přihodit i při běžném čištění okapů či výměně žárovky. Zásady, které jsme pro Vás připravili níže, nijak neomezují Vaše pohodlí, ani nevyžadují žádné speciální vybavení, proč se jimi tedy neřídit?
1. Když žebřík, tak pořádný
Ano, základem je samozřejmě kvalitní žebřík. Takový, který se nijak neviklá a na kterém vše drží řádně při sobě. Větší bezpečí nabízí žebříky s protiskluzovými konci a zároveň žebříky, které mají „kotvu“ na zaháknutí na vrchním konci.
2. Dbejte na řádnou stabilitu
Žebřík by měl mít na svém spodním konci pevné podlaží. Jestliže terén, na kterém máte žebřík umístěn, rovné podlaží nenabízí, zvažte použití dřevěných desek (resp. vyrovnání výškových rozdílů terénu pomocí dřevěných desek). Dřevěné desky zároveň ideálně použijte i pro zapření žebříku (i v případě, že máte žebřík s protiskluzovými konci), tímto snížíte riziko toho, že Vám spodní část žebříku lidově „ujede“.
3. Držte poměr 4:1
Důležitý je samozřejmě i úhel, ve kterém máte žebřík postaven. Obecně zažité pravidlo říká, že každé 4 metry výšky představují rozestup od svislé plochy v délce 1 metr. Pokud tedy máte žebřík zakotven ve výšce 4 metry, měl by jeho spodní konec být od zdi vzdálen 1 metr. Pravidla z bezpečnostních pouček pak říkají, že maximální bezpečný sklon žebříku činí 70 stupňů.
4. V prostoru kolem žebříku udržujte pořádek
Když už by došlo na věc, padalo by se Vám lépe do trávníku, nebo na paletu s cihlami? Dokázali byste lépe řídit dopad na vyklizenou plochu, nebo mezi pracovní nářadí? Vaše odpovědi Vám napoví, jakým způsobem „pracovat“ s okolím kolem žebříku…
5. Na žebřík se správnou (nezbytnou) výbavou
Na žebřík lezte nejlépe v botách s protiskluzovou podrážkou. Nahoru na žebřík s sebou berte jen naprosto nezbytné věci. Stejně tak se vyvarujte toho, že na svém pracovním pásku budete mít věci, které na žebříku nebudete potřebovat (hřebíky, těžké ruční nářadí apod.). Nejlépe uděláte, jestliže se vždy budete moci jednou rukou držet nějakého pevného základu (větve, zdi, střechy).