TIPY

Bezpečnost a druhy vánočního osvětlení

V době, kdy se připravujeme na Vánoční svátky všechno září. V lidech se probouzí Vánoční nálada. Zdobí si své domy Vánočním osvětlením a různými dekoracemi. Jenže než pověsíte první žárovičky a vyzdobíte si svou zahradu svítícími Vánočními dekoracemi, je důležité se zamyslet nad otázkou, zda jste si vybrali správné Vánoční osvětlení. Zvláště pak, pokud vyzdobeným domem a zahradou, děláte radost svým dětem. Je totiž několik nepoctivých výrobců, kteří jsou schopní vám prodat zboží, které nejen, že je nekvalitně udělané, ale může být i zdraví nebezpečné.

 

Jak poznat kvalitní výrobek podle obalu

Pokud vyrazíte do obchodu za nákupem vánočního osvětlení či jiných světelných dekoraci je třeba vybírat dobře a s rozumem a to samé platí i u internetového prodeje. Protože pokud si vyberete špatný produkt, nejen že vám dlouho nevydrží, ale také se může stát, že může velice rychle vyzkratovat a připravit vás tak o elektrický proud, nebo i založit pořád.  Prvním ukazatelem kvality výrobku je jeho obal. U zboží od dobrého prodejce naleznete česky psaný popisek k produktu, který vám prozradí zda se jedná o venkovní či vnitřní dekoraci. Dále pak bude na obalu uvedeno jméno výrobce i dodavatele a to včetně jejich adres. Velice důležitými informacemi jsou i název produktu, jeho délka, případně velikost, příkon, který potřebuje pro svůj provoz, napětí a elektrická ochrana. Ta je zvláště důležitá. Mnoho informací o produktu vám prozradí barva kabelu, protože vám prozradí na co je produkt primárně určen. Zelená barva značí, že vánoční světelná dekorace je vhodná na vánoční stromeček. Černou můžete použít jako venkovní dekorace na budovy v tmavých barvách. Pokud máte světlý či čistě bílý dům, je nejvhodnější si vybírat osvětlení, které má kabel v bílé barvě nebo si jej prořiďte čirý.

 

Co je to IP

Rozlišení vánoční světelné dekorace na venkovní a vnitřní je velice důležité, protože venkovní osvětlení musí splňovat mnohem přísnější bezpečnostní kritéria, jako je například odolnost proti teplotním výkyvům, nárazům, vodě a prachu. Jak moc je dekorace účinná vám prozradí bezpečnostní označení IP. Minimální hodnota IP pro venkovní světla by měla dosáhnout IP 43.  Mějte na paměti, že čím vyšší číslo, tím vyšší bezpečnost vám dekorace nabízí.

 

Co určují čísla za označením IP

První číslice označuje stupeň ochrany před vniknutím cizích předmětů, například prachu. Prachotěsný led řetěz má číslo 6. Také první číslo vyjadřuje, jak moc se ho můžete dotýkat, když je v provozu, což je důležité, zvláště pak pokud máte děti. Druhá číslice udává míru vodotěsnosti. Zaznamenává se škálou 0 až 8. Nejvyšší číslo osm představuje dokonale vodotěsnou světelnou dekoraci pro trvalé ponoření. Pro běžné použití je dostačující hodnota 3 nebo 4.

Související příspěvky

Na co si dát pozor, když instalujete solární panely na střechu

redakce

Dřevěné parketové podlahy Boen

redakce

Čím LED žárovky válcují konkurenci? Důvodů je hned několik!

redakce