TIPY

Bereme výběr svítidel zodpovědně

Pro správný výběr svítidel jsou samozřejmě důležité nejrůznější technické parametry. Bude vás zajímat počet kelvinů i lumenů, ale měli byste brát ohled především na způsob využití konkrétní místnosti. Dokonce může hrát roli velikost místnosti i barva malby. Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba na to, aby vypadal rozzářeně a světle.

 

Zaměřeno na světelné zdroje

V první řadě je třeba pozornost obrátit k výběru světelných zdrojů. Jde-li o svítidlo do obývacího pokoje, je nejvhodnější volit teplou bílou barvu světla, která působí útulně a navozuje pohodovou atmosféru. Světelný zdroj potom osaďte do závěsného nebo stropního svítidla. Stejnou barvu světla volte i do doplňkových světelných zdrojů, jako jsou stolní lampy, stojací lampy nebo nástěnná svítidla.

Jde-li o osvětlení kuchyně, je lepší zde volit studenější odstín. Tyto světelné zdroje jsou opticky výkonnější a navíc v tomto světle vypadá vše čistší. Co se týká svítidla, je dobré volit nad pracovní desku zářivky či moderní LED pásky, které dodají kuchyňské lince velké množství světla. Nad jídelní stůl je vhodné použít závěsné svítidlo se stínidlem, které bude doplňovat barvy a design kuchyně. Nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo.

Velmi důležitou místností je také koupelna. Zde je třeba pamatovat na stropní svítidlo umístěné ve středu místnosti pro celkové osvětlení nebo variantu podhledového bodového osvětlení. Důležité je osvětlení zrcadla, které by nemělo zkreslovat barvy (CRI index). Nezapomeňte také, že do koupelny patří osvětlení s vysokým IP krytím, které svítidlo chrání proti vlhkosti.

Zbývá ještě ložnice. V ložnici nepotřebujete mít příliš ostré osvětlení, naopak se sem hodí svítidla s velkou plochou a nižším jasem, doplněné nástěnnými svítidly např. na zdi nad postelí. Velký úspěch v moderních domácnostech mají světelné profily nebo LED pásky. Neváhejte se inspirovat na Aulix, kde naleznete spoustu nápadů, jak se postarat o dokonalé osvětlení každé místnosti.

Související příspěvky

Když pohledného stolaře políbí múza, umí víc než „jen“ vyrobit kvalitní a krásný nábytek z masivu

redakce

Nenechte tuto zimu vyhrát nad svými účty za vytápění domu

redakce

Buďte cool se skleněnými doplňky od Leonarda

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.