TIPY

7 tipů, jak udržet domácnost bez virů a bakterií

Viry a bakterie nás obklopují všude kolem nás. Nejsou jenom neužitečné. Rozhodně tedy není dobré žít ve zcela sterilním prostředí. A obvykle to ani není možné. Důležité je najít správný kompromis, chcete-li rovnováhu. V čase chřipek, nebo pokud se u vás doma začnou stále dokola vyskytovat různá virová a bakteriální onemocnění, jste nemocní třeba již po třetí po sobě, je čas zakročit a podívat se na zoubek úklidu. Uklízíte skutečně správně? Společně se podíváme především na věci, které by vás možná nenapadly.

 

1. Toaleta čistá jako zrcadlo? Jen na první pohled

O záchodu jako o problematickém místě víme – jde o jedno z nejproblematičtějších míst v našem bytě, kde se hromadí viry a bakterie. I proto většina hospodyněk extrémně pečlivě dbá o čistotu toalety. Ale pozor! Nemusí to stačit. Důležité je udržovat čistou nejen toaletu, ale i podlahu a stěny kolem. Ideální je okolí toalety obložené obkladem, aby se dalo snadno mýt. Čisticí a úklidové prostředky, především hadry a mopy, kterými toaletu a její okolí desinfikujeme, musíme po použití pořádně vyprat.

 

2. Nezaklapujete prkénko před splachováním? Děláte chybu

Právě při spláchnutí se viry a bakterie umí rozlétnout po místnosti na vzdálenost i dvou metrů. Je to stejné, jako když si nemocný kýchne. Pokud máte koupelnu propojenou s toaletou, mohou takto choroboplodné zárodky skončit třeba i na vašich zubních kartáčcích. Nezapomínejte tedy zaklapnout prkénko a naučte tomuto zvyku i celou rodinu včetně dětí.

 

3. Houbičky v kuchyni často měňte

Z tepelně neopracovaných potravin a neumytého nádobí, se do houbiček a hadříků na mytí nádobí dostávají různé bakterie. Houbičku je vždy nutné před použitím i po něm propláchnout s použitím saponátu. Čistá voda není dostačující. I před tuto očistu je optimální houbičku měnit dvakrát v týdnu. Pokud vám to přijde neekologické, houbičky můžete také vyprat. Bez poškození zvládnou i více než pět vyprání.

 

4. Hadry i mopy na vytírání pravidelně perte

Na první pohled pečlivá hospodyňka: vytírá i vícekrát v týdnu, u toho otře též narychlo kliky, vypínače, dokonce celé dveře… Kde je chyba? Vše dělá stejným hadrem. Ideálně mějte hadry v domácnosti rozdělené na různé činnosti třeba podle barev. Mopy na vytírání, prachovky, hadry a hadříky – s tím vším je třeba po použití pracovat jako s kontaminovaným materiálem, pořádně je desinfikovat a prát na vysoké teploty. Jinak si s nimi můžete viry a bakterie dál roznášet po celé domácnosti.

 

5. Koukněte se na zoubek svým kuchyňským prkénkům

Jednou provždy přestaňte používat stejné prkénko na maso, zeleninu a na pečivo. Nejlépe mějte na vše prkénko jiné a tato prkénka držte též dál od sebe. Na chléb můžete používat dřevěné. Na maso používejte plastové prkénko. Optimálně jej myjte v myčce nádobí, nebo ručně saponátem. Jestliže trváte na dřevěném, čistěte jej kuchyňskou solí. Pro zeleninu si vyčleňte rovněž samostatné plastové prkénko. Takto zabráníte tomu, abyste se nakazili nebezpečnými bakteriemi. Je jich kolem nás více, než si myslíte.

 

6. Nezapomeňte na klávesnici

Máte doma jeden počítač, který sdílí více členů domácnosti? Tak pravidelně čistěte klávesnici. Nachází se v ní spousta nečistot a samozřejmě i viry a bakterie. Čisticí prostředky ve větší míře by jí mohly uškodit, zároveň nemá ráda vodu! Otírejte ji proto jen navlhčeným hadříkem s dezinfekcí.

 

7. Pravidelně čistěte pračku

Pračka je jedno z těch špinavějších míst ve vaší domácnosti. Naplníte ji spoustou prádla, v němž se skrývají viry a bakterie, tak co jiného byste mohli čekat? Pro vyčištění pračky je dobré ji čas od času pustit naprázdno na nejvyšší teplotu. Místo pracího prášku nasypte půl hrnku sody a do prostoru pro aviváž ocet. Dva šálky octa nalijte rovnou do bubnu.

Některé úklidové postupy likvidují viry lépe než jiné. Spolehlivě funguje například vysoká teplota. Když dáte věc vyprat, případně ji vyvaříte, viry a bakterie jsou zahubeny. Stejně dobře pracuje například parní mop Karcher. Nemusíte ale hned nakupovat novou úklidovou výbavu. Bakterie a viry odstraníte i s obyčejným hadrem. Stačí si pořídit dobrý dezinfekční čisticí prostředek.

Související příspěvky

Chcete spolehlivý přístřešek na zahradu za pěknou cenu? Pořiďte si skladový kontejner

redakce

Sedací pytle ve školce jsou zábava. Mají je i v té vaší?

redakce

Vlastníte starší rodinný dům? Sanaci vlhkého zdiva se zřejmě nevyhnete

redakce