TIPY

5 zaručených tipů, jak ochránit svůj domov před horkem

Přehřívání interiérů se týká především domů a bytů s prosklenými fasádami a velkými okny. Svůj podíl na tom ale nese i světová strana, na kterou je objekt orientovaný. Okno přímo na slunci bez záclon a okenic se rychle stává nechtěným topným systémem.

Kvůli zahřívání materiálů dochází k růstu teplot uvnitř místností a horko způsobuje nejen vaši únavu, ale také únavu čtyřnohých mazlíčků a nesvědčí ani pokojovým rostlinám. Zjistěte, jak se účinně a efektivně bránit.

 

1. Větrejte v noci a přes den mějte okna zavřená

Pro udržení příjemných teplot je nezbytná dobrá cirkulace vzduchu. Inspirovat se můžete obyvateli jižních evropských měst. Během doby, kdy slunce hřeje a pálí, nechte všechna okna zavřená. Zabráníte tím vniknutí horkého vzduchu do místnosti. Okna otevírejte jen v noci, aby nižší teploty ochladily přehřáté zdi.

 

2. Mějte zatemněno i během dne

Účinnou obranou proti přehřívání interiérů je správné používání venkovní a vnitřní stínící techniky. Během celého dne nechte okna zatemněná žaluziemi nebo závěsy. V případě, že vlastníte žaluzie hliníkové, pamatujte na tepelné vlastnosti tohoto materiálu. Hliník velmi dobře drží teplo, které by v noci mohlo pokoj začít ohřívat, proto je lepší žaluzie na noc vytáhnout. Přímé sluneční záření spolehlivě zachytí venkovní žaluzie, které nejen stíní, ale navíc vám umožní otevřeným oknem větrat. Výhodou je možnost regulace průchodu světla, takže se nemusíte obávat odříznutí od okolního dění.

 

3. Používejte mokré závěsy

Mokré závěsy vám pomohou snížit teplotu příchozího vzduchu, a navíc zvýší vlhkost v místnosti. Závěsy namočte ve studené vodě, ale nezapomeňte je pořádně vyždímat. Pro jistotu pod ně naskládejte froté ručníky a pravidelně je vyměňujte. Zabráníte tomu, aby voda stála na podlaze. Další možností je jejich navlhčení pomocí rozprašovače na květiny nebo vyprání a vyždímání v pračce.

 

4. Vypněte elektrospotřebiče

Často si ani neuvědomujeme, že teplo produkuje také počítač, televize, 100wattová žárovka, sporák a další spotřebiče, které doma používáme. Už tak vysoké teploty můžou ještě o pár desetin stupňů zvýšit. Pokud se tedy snažíte svůj byt nebo pokoj ochladit, omezte jejich používání na minimum nebo je po každém použití vytáhněte z elektřiny. Vypnutí pomocí dálkového ovladače nestačí, protože i přesto zůstávají spotřebiče v tzv. stand-by režimu, což znamená, že jsou stále v provozu.

 

5. Pořiďte si ventilátor

Pokud nechcete utrácet za klimatizaci, postačí obyčejný ventilátor. Je pravda, že pouze fouká vzduch v místnosti jiným směrem, ale pokud jej natočíte směrem k oknu, požene horký vzduch pryč z místnosti. Pro dosažení lepšího efektu přes něj přehoďte mokrou utěrku, díky které se klima v pokoji zvlhčí.

Související příspěvky

Zajistěte si stavební dozor

redakce

Vybrat v Praze byt v novostavbě nebo ve starším domě?

redakce

Vánoční úklid – rychle a efektivně

redakce