TIPY

5 důvodů, proč upřednostnit plastové okapy před těmi ostatními

Bez kvalitních okapů se žádný střešní systém neobejde. Ať už tedy stavíte nový dům, nebo chcete stávající okapy vyměnit za jiné, doporučujeme vsadit na plast. Pokud máte kutilství v krvi, určitě vás nadchne montáž, která v případě plastového okapového systému připomíná velkou stavebnici. Veškeré komponenty jsou lehké a perfektně do sebe zapadají. Peníze, které byste vynaložili na dražší materiál nebo montáž firmou, tak klidně investujte do něčeho příjemnějšího.

Možná ještě váháte, na který materiál vsadit, aby dobře vypadal, splnil účel a nebyl náročný na údržbu ani vaši peněženku. Pro plastové okapy tu máme hned 5 výhod a rádi vás s nimi seznámíme.

 

1. Každý zručný kutil ocení snadnou montáž

Montáž okapových systémů z plastu je absolutně nenáročná. Zapomeňte na lepení, šroubování, nýty nebo vyřezávání děr pro kotlík. Jednotlivé kusy do sebe jednoduše nacvaknete, u vodorovných prvků použijete těsnicí gumu a celý systém upevníte objímkami.

 

2. Při pořízení neutratíte majlant

Na kvalitě se nevyplatí šetřit. To ale neznamená, že i v případě okapů musíte pořídit tu nejdražší variantu. Podívejme se společně na druhy materiálů, z nichž se okapové systémy na českém trhu vyrábějí:

  • Pozinkovaný plech – pravda, materiál je to levný a odolný, ale okapový systém si v dalších letech bude žádat patřičnou údržbu, která zrovna zadarmo nebude.
  • Titanzinek – za tuto slitinu velkého množství zinku se špetkou mědi a titanu zaplatíte zhruba 3× více peněz než za pozink. Titanzinek se nesnáší s bitumenovou lepenkou. Pokud byste ji použili, počítejte s tzv. bílou korozí.
  • Hliník – je asi 4× dražší než pozink, něco vydrží, na druhou stranu je poměrně měkký, což vám při vlastnoruční montáži zrovna nemusí hrát do karet.
  • Měď – pokud se nebojíte nenechavých rukou zlodějů kovů, klidně vsaďte na tento vysoce kvalitní, ač nejdražší klempířský materiál. Měď něco vydrží, ale povětrnostní podmínky můžou s krásou okapů na vašem domě časem zamávat. Jakmile měď zoxiduje, zbarví se nejdříve do černé a pak zelené barvy. Navíc se tento materiál nemá rád s několika dalšími kovy.
  • Dřevo – přiznáváme, dřevěné okapy jsou raritou, ale ne výjimkou. Vyrábějí se zejména ze smrkové kulatiny, a to ručně pro historické budovy nebo dřevostavby.
  • Plast – vysoce odolný plast je zárukou kvality a nízké ceny, přičemž životnost plastových okapových systémů může dosáhnout až několika desítek let bez náročné údržby.

 

3. Plast není náročný na pravidelnou údržbu

Až se budete rozmýšlet, jaké okapy vybrat, myslete také na to, kolik času chcete věnovat jejich pravidelné údržbě. Koroduje materiál, který se vám líbí? Budete muset okapy každý rok natírat? Má vámi zvolený okapový systém tendenci k namrzání? Je předpoklad, že za pár let vybledne jeho barva?

V případě plastových okapů máte záruku, že budou dobře odolávat povětrnostním vlivům, nehrozí jim koroze a vy je nebudete muset rok co rok natírat. Jediné, co vás u nich čeká, je občasná kontrola těsnosti spojů a pevnosti nosného systému. Dále pak doporučujeme čistit okapové roury od spadaného listí a jiných nečistot. Pokud se v zimě budete obávat zničení okapů těžkými sněhovými nánosy, můžete okapy vlastnoručně na čas odinstalovat. Ale to už je jen na vás.

 

4. Pravidelné výdaje váš rozpočet neohrozí

Parťák na 30 let a více? Plastový okapový systém vás nezradí zřejmě ani za 100 let. Protože to ale ještě nikdo nevyzkoušel, dovolíme si hranici posunout o pár desítek let níž. Plast nepraská, nekoroduje, nevyžaduje další a další nátěry ani výměnu zkorodovaných nebo zoxidovaných částí. Investovat budete maximálně do těsnicího zařízení a objímek, které po letech nemusí plnit svou funkci ze 100 %.

 

5. Všechno potřebné seženete na jednom místě

To máte žlaby, spojky, svody, kotlíky, háky, kolena, odbočky, výpusti… Okapový systém, to nejsou jen roury. Je tedy velkou výhodou, když veškeré potřebné kousky „okapové stavebnice“ seženete na jednom místě. Vybírejte kompatibilní kousky, které do sebe přesně zapadají a barevně spolu ladí. Jestliže si nebudete vědět rady, neváhejte se obrátit na odborníky na slovo vzaté, kteří se v okapových systémech dokonale vyznají a rádi poradí.

 

Okapy nejen pro váš dům

Plastové okapy jsou hitem nejen u novostaveb nebo starších rodinných domů. Jejich funkčnost oceníte například i u pergol nebo zahradních chatek. A pokud se domníváte, že jim plast nebude zrovna lichotit, vyvedeme vás z omylu. Plastové okapové systémy lze dokonale sladit s fasádou, střechou a třeba i dřevem.

Související příspěvky

Stěhujete se do nového bytu v Praze? Poradíme, jak na to!

redakce

Moderní krby do každé domácnosti

redakce

Proč a jak zastřešit bazén

redakce