Search

3 nejčastější chyby při stavbě domácí udírny

Postavil si váš soused nádhernou udírnu na domácí pochoutky, ale s její funkčností není tak úplně spokojený? Obáváte se, abyste nedopadli stejně? Ukážeme vám, v jakých oblastech lze s největší pravděpodobnostní udělat chybu, a co proti tomu podniknout.

 

Nechtějte nejlevnější udírnu za každou cenu

Předhánět se v hospodě se super nízkými cenovkami je bezpochyby skvělý pocit. Pokud se však půjdete do zahrady „mistra levné udírny“ podívat po dvou letech, je dost možné, že už u něj žádnou podobnou stavbu nenajdete.

Stačí, aby místo žáruvzdorné malty použil obyčejnou nebo vyměnil šamotové cihly za klasické pálené. Mráz a žár plamenů se poté už postarají o zbytek. Pokud chcete opravdu ušetřit, porozhlédněte se na internetu po dodavateli s výhodnými cenami. Obvykle získáte mnohem lepší nabídku než vám mohou dát rádobyslevové akce z hobbymarketů. Velmi výhodné bývají především slevové sety, v nichž získáte všechny potřebné komponenty se zárukou vzájemné kompatibility.

 

Začněte u ohniště

I když tato část není na první pohled vidět, ve skutečnosti jde o skutečné srdce udírny. Pokud se tedy potýkáte s omezeným rozpočtem, zapomeňte na krásně zdobená litinová dvířka nebo dekorativní stříšku na udírnu a investujte své finance raději do ohniště. Litinu použijte na rošt, topný štít i dvířka. Získáte tak ohniště, které rychle rozpálíte a snadno zregulujete na potřebnou teplotu.

 

Dostatečně dlouhý kouřovod

A šetřit se nevyplatí ani v závěru prací. Ohniště a udírna by měly být odděleny dostatečným prostorem tedy kouřovodem o délce 1,5 až 2 metry. Jinak budete mít maso příliš vysušené nebo dokonce pokryté sazemi. Krátký kouřovod uzení určitě neurychlí, spíše naopak. A příliš dlouhý kouřovod zase maso ochladí, a to jeho konzistenci také právě neprospěje.

 

Inspirujte se u odborníků

Pokud nevíte kudy kam nebo teprve sbíráte inspiraci, podívejte se na inspirační fotogalerii již hotových projektů od domácích kutilů v e-shopu Kamnarina.cz. V jeho poradně se můžete rovněž přeptat na vše, co byste rádi o stavbě udírny a dalších kamnářských kousků věděli.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *