STAVBA

Ztracené bednění jako příklad ideálního stavebního materiálu

Jistě jste se setkali se ztraceným bedněním na stavbách, tedy v případě stavby domů, opěrných zdí či základových desek. Tyto tvárnice jsou ale určeny i pro výstavbu plotů, bazénů nebo úpravu zahrad a svahů. Vyplývá z toho, že hlavními přednostmi ztraceného bednění jsou: variabilita, jednoduchost, pevnost či přesnost.

Ještě nevíte, co je to ztracené bednění? V podstatě se jedná o duté tvárnice, které nejsou součástí běžného dřevěného bednění. Ztracené bednění se nijak neodstraňuje, ale zůstává trvalou součástí stavby. Do dutin tvárnic se do vodorovné i svislé polohy umisťuje armatura. Poté následuje vlití čerstvého betonu, díky čemuž dochází k téměř neuvěřitelnému zpevnění a zlepšení vlastností konstrukce.

 

Ztracené bednění usnadňuje náročnou práci na stavbě

Ztracené bednění se stává stále více používanějším systémem. Mluvíme-li o systému, musíme zmínit, že ztracené bednění je z části i stavebnicí. Betonové tvárnice do sebe, díky jednoduchému zámku, snadno zapadnou, nevzniknou tedy žádné velké mezery. Ztracené bednění pak můžeme skládat na sebe na sucho, díky čemuž ušetříme i na dalším materiálu.

Další předností ztraceného bednění je, kromě neuvěřitelné variability, i možnost individuálně měnit vnější vzhled tvárnic. Jen díky tomu jsou tyto prvky tak oblíbené při stavbě nejrůznějších plotů, zahradních zídek nebo dalších zahradních prvků.

 

Ze ztraceného bednění lze vytvořit i dokonalý bazén

Fenoménem poslední doby je stavba bazénů ze ztraceného bednění. Před několika lety nemyslitelná možnost, se stává vyhledávanou alternativou k tradičním postupům. Co víc, takovéto bazény, přezdívané jako francouzské bazény, představují špičku ve svém oboru.

Přes všechny své úspěchy na zahradách nebo bazénech, je ztracené bednění nejdůležitější částí staveb rodinných a bytových domů či dalších staveb. V této oblasti využijí stavbaři vlastností, jakými jsou pevnost, mrazuvzdornost, tepelná odolnost a žáruvzdornost, přesnost, rychlost i mizivá nasákavost. Jen díky tomu se ztracené bednění drží neustále na výsluní stavebního průmyslu.

 

 

Související příspěvky

Zvukově izolační desky Wolf

redakce

Projekt domu od architekta nabo z katalogu? Rozhodují 4 faktory

redakce

Potřebujete firmu vykonávající geodetické práce? Víme, kde se obrátit

redakce