STAVBA

VermiS ZERO vyřeší napojení parozábrany na komín

VermiS ZERO – řešení pro napojení parozábrany a zajištění vzdálenosti od hořlavých materiálů v nízkoenergetických a pasivních domech.

Při výstavbě se používá kombinace různých konstrukcí a stavebních materiálů a jejich vzájemné spojení někdy bývá, s ohledem na funkčnost nebo estetiku, komplikované.

Nejinak je tomu i při řešení návaznosti na komín, který sám o sobě musí splňovat přísné technické a hygienické normy a musí trvale zajišťovat bezpečný a spolehlivý odvod spalin a provoz spotřebiče. Komín běžně prochází nebo navazuje na jednotlivé konstrukční části objektu.

Schiedel VermiS ZERO je prvek, který pomáhá řešit jeden z obtížně proveditelných detailů, kdy komín prochází stropní nebo střešní konstrukcí složenou z několika vrstev. Typickým příkladem může být konstrukce ve skladbě: Sádrokarton, parotěsná fólie, minerální izolace, paropropustná pojistná hydroizolace a následně střešní krytina.

Největší komplikace v této skladbě představuje napojení komína na obě folie tak, aby spoj byl těsný a zároveň požárně bezpečný. SDK konstrukce je deklarována jako nehořlavá, sádrokarton může být proto dotažen až k plášti komínu. Samozřejmě by se jej ovšem neměl přímo dotýkat tak, aby byla umožněna dilatace komínu. Vzniklou spáru mezi komínem a sádrokartonem lze jednoduše a esteticky překrýt rozetou.

VermiS ZERO sada VermiS2 5

Nad SDK konstrukcí bývá parotěsná fólie, která zabraňuje pronikání vlhkosti z interiéru domu do tepelně izolační vrstvy střechy a dotváří těsnou obálku objektu. Tyto fólie jsou obvykle vyrobeny z plastu a neměly by být proto na plášť komínu přímo napojeny. Pro tyto účely zavádí společnost Schiedel s.r.o. nový výrobek pod názvem VermiS ZERO. Jedná se o řešení, které umožní provést těsný a požárně bezpečný prostup keramického komínu střechou nebo stropem budovy. Vytvoření prostupu se provede složením několika tvarově přesných výlisků na bázi Vermikulitu podle montážního návodu. Vermikulit je izolační materiál s vysokou teplotní odolností, který se v případě potřeby velmi snadno opracovává běžnými ručními nástroji na zpracování dřeva a výsledný tvar se může potom jednoduše upravit podle místních podmínek použití, například podle sklonu střechy. Těsnost mezi komínovým pláštěm a díly VermiS ZERO je zajištěna vysokoteplotním silikonovým tmelem. Spojení parotěsné fólie s dílem VermiS se potom provede standardním způsobem. Takto se jednoduše, funkčně a zcela bezpečně provede spojení parotěsná fólie a těsnícího prvku VermiS ZERO v požadované rovině.

VermiS2 8 VermiS2 10

Schiedel VermiS ZERO je nový stavebnicový prvek na vermikulitové bázi s vysokou teplotní odolností a díky jeho tloušťce 50 mm splňuje NULOVOU vzdálenost od hořlavých materiálů. Je vyvinutý pro klíčové požadavky moderních domů, splňuje Blower door test a je tedy ideálním prvkem pro vytvoření těsného prostupu komínového tělesa obálkou budovy. Představuje jednoduché, spolehlivé, montážně nenáročné a hlavně cenově dostupné řešení.

Sada Schiedel VermiS ZERO je dodávána v rozměrové řadě pro všechny keramické komíny Schiedel.

Základní sada
– Vermis ZERO 1416
– Vermis ZERO 1820

Prodloužení
– Prodloužení 140 mm (pár)
– Prodloužení 310 mm (pár)
– Prodloužení 500 mm (pár)

Související příspěvky

Deska Egger Ergo Board

redakce

Kvalita dřevostavby na klíč záleží na použitém materiálu

redakce

Co je potřeba vědět při stavbě nové pergoly

redakce