STAVBA

Terasová prkna. Jaké vybrat dřevo?

Zvažujete, že si postavíte terasu, nebo oslovíte profesionální firmu? To kvitujeme, ovšem zjistěte si, jaké máte možnosti. Jaké zvolit dřevo a které doplňky neopomenout.

Terasová prkna – ideální materiál

Terasy mohou být různé, dřevo jako materiál je nejoblíbenější. Jaké ale zvolit? Pamatujte, že čím je dřevo tvrdší, tím je jeho životnost dlouhodobější. A to potřebujete, terasa není truhlík s květinami. Musí vám vydržet třeba i na celý život, po generace. Pokud se o ni budete dobře starat, skutečně vydrží desítky let, ačkoli dřevo tzv. pracuje. Dobré je dřevo s vysokou mírou hustoty, které je odolnější vůči vlhkosti a eliminuje se tak riziko, že by podlehlo hnilobě. Oblíbený, kvalitní materiál za přijatelnou cenu je náš smrk. Pokud ale hledáte výdrž, poohlédněte se po dřevinách, které ještě v době růstu jsou vystavovány náročným podmínkám. To platí pro dřeviny ze severu. Terasová prkna ze Skandidávie musí odolávat mrazům. Materiály z deštných pralesů zase skvěle odráží vlhkost.

Výběr dřeva – tipy

Každé dřevo má své vlastnosti, ty ostatní můžete vašim prknům na terasu dodat. Pokud si vyberete odolnou dřevinu, aby nebyla po čase podupaná, bude jí třeba chybět odolnost proti vlhkosti. Máme tu ovšem nátěry. Důležité je myslet i na terén. Není rovný? Pak pořiďte terče pod dlažbu. Ty totiž umí dorovnat sklon, aby byla plocha stabilní a bezpečná. Určitě vybírejte tyto prvky ve specializovaných, profesionálních firmách. Dřevěné komponenty obecně se vyznačují dlouhodobou životností, ovšem u každého produktu záleží na tom, jak se o něj staráte. Pokud to není správně, logicky se krátí i jeho životnost. Než se pustíte do realizace terasy, přečtěte si, jak se staví terasa, abyste si ji mohli sestavit sami, nebo abyste měli přehled o možnostech, když vám ji bude realizovat někdo jiný.

Související příspěvky

Co je potřeba vědět při stavbě nové pergoly

redakce

Krásné, účelné a dostupné obložení domova? To jsou přírodní materiály

redakce

Chystáte se začít používat tepelné čerpadlo? Nezapomeňte na správnou instalaci

redakce