PROJEKTY RD STAVBA

Stavíte nebo rekonstruujete? Přečtěte si, jak ušetřit!

Rádi byste proměnili sen o novém bydlení ve skutečnost a nechcete za novostavbu či rekonstrukci zbytečně přeplácet? Pak začněte přemýšlet o tom, kde všude můžete reálně ušetřit. Řešení rozhodně nehledejte v pořízení nejlevnějších a zpravidla nekvalitních materiálů, se kterými z dlouhodobého hlediska proděláte. Deseti až statisíce vám ušetří například pečlivé srovnání konkurence, rada profesionála nebo hledání nejjednoduššího stavebního postupu.

 

Nechejte si zpracovat několik cenových nabídek

Pokud si na realizaci novostavby nebo rekonstrukci staršího domu či bytu povoláte stavební firmu, neberte hned první nabídku. Ceny za práci jednotlivých stavebních firem se diametrálně liší. Na základě dobrých ohlasů a pozitivních referencí si vyberte několik firem a oslovte je se zájmem o zpracování nezávazné kalkulace. Trvejte na podrobném rozepsání jednotlivých položek a zjistěte si, jsou-li v ceně zahrnuté veškeré služby včetně zaměření, odborných konzultací nebo finálního úklidu.

Realizace celého domu nebo rekonstrukce od jedné firmy tzv. na klíč bývá také zpravidla nákladnější než zajištění dílčích prací jednotlivými řemeslníky. Například e-shop s prodejnou v Praze Stonegallery.cz zaměřený na prodej vnitřní i venkovní dlažby a obkladů zajišťuje i obkladačské práce, a to jak u novostaveb, tak rekonstrukcí. I když je obvolávání řemeslníků a specializovaných firem pracnější, často vyjde levněji než kompletní realizace od jediné firmy.

 

Dobrá rada architekta vám ušetří i statisíce

Možná máte jasnou představu o tom, jak by vaše nové interiérové nebo exteriérové prostory měly vypadat. Bez pomoci zkušeného architekta nebo bytového designéra se však můžete dopustit mnoha chyb, jejichž odstraňování vás nakonec vyjde pořádně draho.

Proto se spojte s odborníky a myslete na to, že i přes počáteční jednorázovou investici z dlouhodobého hlediska rozhodně ušetříte. Designérka Ivana Schneiderová upozorňuje, že málo klientů má předem podrobně propracovanou vizi budoucího bytu nebo domu včetně konceptu, stylu a materiálů. „Vzhledem k finanční náročnosti a dlouhodobosti řešení je to naprosto zbytečný risk na nepravém místě. Chybný výběr znamená zbytečně vydané peníze, které vás budou po čase mrzet,“ dodává.

 

Při přestavbě hledejte nejjednodušší řešení

Chcete-li při rekonstrukci vnitřních nebo venkovních prostorů ušetřit, hledejte nejjednodušší stavební řešení. Dobrým příkladem je například pokládka venkovní dlažby, kterou lze realizovat různými způsoby.

Mnozí se při rekonstrukci terasy nebo venkovní dlažby kolem bazénu automaticky přiklání pokládání dlažby mokrou cestou, tedy lepením. Nakonec zaplatí nemalé částky za zhotovení betonových základů, vyrovnání podkladu, stavební hmoty a za dílčí práce. Přitom by bylo jednodušší a levnější provést pokládání dlažby na štěrk, případně na trávu či terče. Realizace bude rychlejší, což se odrazí i v ceně za práci. Příkladů, které vedou ke zjednodušení stavebního postupu, a tedy i snížení nákladů, existuje nespočet.

I proto je dobré spolupracovat s odborníky, kteří vám s výběrem vhodného řešení pomohou a zvolí správnou cestu, díky které ve výsledku ušetříte.

Související příspěvky

Která firma vám postaví vážně spolehlivý rodinný dům na klíč?

redakce

Co je potřeba vědět při stavbě nové pergoly

redakce

Rodinný dům snadno a rychle

redakce