STAVBA

Stavba domu krok za krokem aneb jak vyzrát na chytré technologie

Výstavba domu zahrnuje celou řadu kroků, které musíte udělat správně, aby se vám jednou výsledek pomyslně nezhroutil na hlavu. Zvláště u výběru materiálů a technologií existují různé možnosti, které v konečném důsledku nejvíce ovlivňují provozní náklady při užívání nemovitosti a celkový komfort. Stavba rodinného domu bývá většinou největší životní investicí, proto si dejte pozor, aby se váš sen nezměnil v noční můru.

Výstavba rodinného domu spolkne hodně finančních prostředků, a tak je dobré udělat si na začátku představu, jaké by byly pro vás optimální zdroje financování. V případě, že toužíte po rodinném domě, nedisponujete tolika financemi a nechcete se zavázat k hypotéce či jiné půjčce, máte v podstatě dvě možnosti. Buď si postavit dům vlastníma rukama, nebo si koupit starší dům, který jste schopni ufinancovat z vlastních zdrojů, a postupně jej rekonstruovat. První možnost vyjde levněji, u druhé často nastávají komplikace s financováním rekonstrukce. Zatímco u stavby domu svépomocí můžete projekt kdykoli pozastavit.

Hrubá stavba

Obecně se za hrubou stavbu považují kompletní práce související s položením základové desky, provedením svislých konstrukcí stěn a příček, zhotovením komínových těles, realizací vodorovných konstrukcí stropů a realizací střešní konstrukce včetně systému odvodnění střechy. Pokud si necháte stavět hrubou stavbu firmou, dejte si pozor při podpisu smlouvy na to, co všechno vám firma zhotoví a dodá. Přesná specifikace hrubé stavby totiž není v Česku ukotvena v žádném zákoně či předpisech, a proto to bývá často předmětem dohadů zpětně. Každá stavební firma si pod tím totiž může představit něco jiného. Průběh a dobu výstavby ovlivňuje použitý materiál – dnes existuje spousta druhů stavebních materiálů a technik. Nezbytné je u všech těchto materiálů dodržovat technologický postup.

Vnitřní rozvody

Do vnitřních rozvodů se počítají rozvody vody, kanalizace, rozvod plynu, elektroinstalace a vytápění. Rozvody jsou nedílnou součástí veškerých staveb a rozhodně by měly být dělány odborníky. Stavební zákon totiž klade přísné nároky při jejich realizaci, která se většinou odchýlí od projektové realizace. Je to dané tím, že při výstavbě domu má již profesionální stavitel lepší představu o přesném umístění spotřebičů, vodních baterií a odpadů.

Nový dodavatel s reputací špičky v energetice

Česká firma LAMA Energy Group vstupuje do segmentu technologií pro bydlení a moderní novostavby. Nejmladší divize LAMA home se zaměří na profesionální projekce a realizace té nejlepší možné kombinace technologií, co se týče vytápění, větrání, chlazení, vody, elektroinstalací či dodávek energií. Mít na své straně pro projekt domu partnera s reputací a zázemím špičky v energetice s vlastní těžební infrastrukturou je obrovskou přidanou hodnotou. Síla a historie společnosti LAMA je zásadní při vyjednávání s dodavateli nejrůznějších značek, proto u nich můžete očekávat otevřenost a ceny odpovídající kvalitám technologií získaných přímo od výrobce.

Související příspěvky

Chcete stát na kvalitě? PROFI am BAU CM, spol. s r.o., Vám jistě pomůže

redakce

ClipTile-novinka, která vás dostane do kolen

redakce

Společnost Trachea přináší nejnovější trendy v oblasti bytového designu!

redakce