STAVBA

Rozvody v domácnosti: Co byste měli vědět?

Elektrické rozvody jsou v domě či bytě naprostou nezbytností. Budete je předělávat, nebo se chystáte zařizovat elektřinu v novém domově? Sami byste na to určitě být neměli, pokud nemáte elektro vzdělání.

I když patříte mezi šikovné kutily, pouštět se samostatně do elektroinstalace je rizikové. S elektřinou by měli vždy manipulovat pouze patřičně vzdělaní odborníci. Můžete se však trochu vzdělat, abyste věděli, co očekávat a o čem je řeč, až se budete bavit s elektrikářem.

Jak se liší rozvody podle materiálu zdí?

Kabely a vodiče se volí podle toho, zda bydlíte ve dřevostavbě, máte sádrokartonové obydlí apod.

Pro sádrokarton se používají kabely s kulatým profilem, upevňují se například do lišty. Častokrát se využívají chrániče. Svítidla a zásuvky se umisťují snadno.

V případě dřeva jsou kabely a vodiče mnohdy vedeny pomocí příchytek přímo po dřevě. U omítky se vedou pod omítkou po zdi, obvykle volíme ploché kabely.

Zajímavost: Tušíte, co je v řeči elektrikářů kaplička? Jde o malou stavbu, v níž je obsažená skříň s hlavním jističem. Odtud míří elektřina do vnitřního rozvaděče.

Začít se musí kvalitním projektem a revizí

U nového bytu či domu je samozřejmostí, že si necháte zpracovat projekt. Měli byste si ho nechat udělat ovšem i v případě rekonstrukce. Je třeba rozmyslet, kolik zásuvek potřebujete, kam se mají umístit, jaké spotřebiče budete používat. Nové spotřebiče totiž dost možná nezvládnou fungovat s aktuálním napětím, mohly by vám vyhazovat jističe.

Odborník vypracovávající projekt bude znát všechny základní zásady jako například:

  • na některé spotřebiče se hodí instalovat proudové chrániče, které spotřebič automaticky vypnou při zaznamenání nebezpečného proudu,
  • zásuvky se umisťují obvykle 30 cm nad zem,
  • vypínače se dávají typicky 120 cm nad zem.

Nechte si pomoci, v případě elektřiny se opravdu vyplatí obrátit se na odborníka.

Související příspěvky

Dokonale efektivní barvy na dřevo a kov jsou tu!

redakce

Postavte si altán nebo pergolu pomocí zemních vrutů

redakce

Hydroizolace plochých a šikmých střech

redakce