STAVBA

Revitalizace a rekonstrukce domu

V dnešní době je ve městech mnoho panelových domů, které vznikaly především v období 70. až 80. let a jejich životnost měla být pouhých 20 let. Tyto panelové domy jsou dnes stále obyvatelné, proto vyžadují rozsáhlé rekonstrukce, aby se zlepšily celkové podmínky pro bydlení a snížily se náklady za energie.

Pokud tedy vlastníte takovýto bytový nebo panelový dům a přemýšlíte již delší dobu nad jeho rekonstrukcí či revitalizací, pak je nejvyšší čas. Díky včasné a kompletní rekonstrukci prodloužíte stavbě nejenom její životnost, ale zvýšíte také její hodnotu a komfort bydlení nájemníků, kteří v dané budově bydlí.

Co se při rekonstrukci nejčastěji opravuje?

Mezi nejčastější závady, které se na panelových domech opravují, patří špatné těsnění (např. oken, dveří, střech), různé statické poruchy, pronikání vlhkosti do vnitřku domu, koroze balkonů či trhliny v místech jejich ukotvení.

Rekonstrukce panelových domů

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci Vaší budovy, před samotnou rekonstrukcí se musí nejprve zhodnotit stav celé budovy. Na základě zhodnocení se navrhne způsob a rozsah rekonstrukce s důrazem na kvalitu a funkčnost. Dále je rovněž potřeba zajistit stavební povolení a potřebné dokumenty, které bude potřebovat firma pro vykonání této rekonstrukce.

Rekonstrukce jednotlivých částí

U rekonstrukce budov se opravují jednotlivé části. Nejčastěji se revitalizuje u panelových domů fasáda, okna a dveře, střecha, balkony či společné výtahy.

Zateplení fasády

Zateplení fasády Díky zateplení fasády se nejenom výrazně zlepší vzhled celé budovy, ale také se zvýší komfort bydlení. Díky dobře zateplené fasádě lze snížit tepelné ztráty až o 50 %. Kromě toho lze kvalitní fasádou také odstranit a zamezit vzniku plísní šířící se vzduchem a tím se zlepší celkově ovzduší v interiéru. Celkové zateplení fasády chrání všechny domy před vnějšími nepříznivými podmínkami a tím se zvýší jejich životnost.

Oprava střechy

Střecha je velice důležitou součástí každého domu, neboť chrání interiér před nepříznivými vnějšími vlivy, zejména proti dešti a sněhu. Je tedy nezbytné, aby střecha byla ve výborném stavu a nedocházelo k protékání a promrzání. Před rekonstrukcí střechy se musí provést důkladná prohlídka, na základě které se posoudí, do jaké míry bude zapotřebí rekonstruovat.

Výměna oken a dveří

Únikům tepla z budovy lze zabránit také výměnou starých oken a vstupních dveří. Přes okna a dveře totiž uniká nejvíce tepla z budovy. Co se týče oken, doporučuje se použití při výměně velice kvalitní okna s dvojsklem nebo trojsklem, které mají vynikající těsnící vlastnosti. Dveře v bytových domech sice představují jen malou část, avšak i skrze ně dochází k výrazným tepelným ztrátám.

Rekonstrukce balkonů a výtahů

Součástí rekonstrukce panelových domů bývá také oprava či výměna balkonů a výtahů. Balkony se opravují nebo vyměňují z důvodu jejich špatného stavu. Jejich výměna se provádí současně s výměnou oken. I když rekonstrukce balkonů nepřináší žádný finanční efekt, vzhled balkonu příznivě ovlivňuje hodnotu celé budovy.

Výměna výtahů je velice nákladnou investicí, která se však vyplatí. Zvýší se totiž spolehlivost a bezpečnost při přepravě osob. Stejně jako balkony i výtahy zvyšují celkovou hodnotu nemovitosti.

 

 

Související příspěvky

Jednokřídlá stavební pouzdra Eclisse patří k nejlepším na trhu

redakce

Chcete si postavit dům? Postavte si ho svépomocí …

redakce

Stolové pily NORTON Clipper. Důvod, proč se těšit na práci

redakce