Search

Projekt domu od architekta nabo z katalogu? Rozhodují 4 faktory

Tvar pozemku nebo nedostatek času může rozhodnout o tom, zda dáte přednost projektu domu z katalogu nebo zvolíte originální dům od architekta.

Stavba domu není nic jednoduchého. Nejde jen o to vybrat kvalitní stavební firmu, ale první věc, kterou musíte po koupi pozemku udělat, je samotný výběr projektu domu.

Pro většinu lidí se stává nejjednodušším řešením vybrat si dům z katalogu. Přistupují tak ale na řadu kompromisů – ať už v dispozici domu nebo ve stavebním materiálu. Není tak lepší nechat si navrhnout originální projekt od architekta? Jaké otázky si položit, abyste se rozhodli správně?

 

Kolik máte času?

Pokud už máte koupený pozemek a z nejrůznějších důvodů potřebujete co nejdříve bydlet, katalogový dům postavený na klíč se zdá pro vás jediným řešením. Hotový projekt domu totiž dostanete hned, jak si vyberete ten pravý. Zvolená firma pak už jen musí vytvořit projekt polohy domu na pozemku, případně za vás vyřídí stavební povolení a jiné úřední povinnosti.

Pokud ale chcete originální projekt domu od architekta, celkové délka realizace se prodlouží. Architektonické studio nejdříve musí přijít se studií a až po jejím schválení může začít s tvorbou projektu na stavební povolení respektive na stavbu.

Pokud máme dostatek financí a chcete, aby byl váš dům opravdu ten nejlepší, uspořádejte si malou architektonickou soutěž. Klidně oslovte i dvě architektonická studia a uvidíte, jaká architektonická studie vás více zaujme a s kterým architektem se vám bude lépe spolupracovat.

 

Kolik můžu investovat?

Už jenom architektonické studie samozřejmě prodraží výslednou cenu domu a stavební projekt vás vyjde dráž než projekt z katalogu. Pokud ale máte atypický pozemek nebo nějaké speciální požadavky, určitě je pro vás architekt lepší volbou.

Projekt domu z katalogu je levnější, ale pokud budete potřebovat udělat v nákresech nějaké změny, výsledná cena se navýší. Nekvalitní projekt zas může navýšit náklady na stavbu.

 

Jak vypadá můj pozemek?

Tvar a velikost pozemku také může rozhodnout o tom, jakou variantu zvolíte.

Na atypický nebo svahovitý pozemek je těžké osadit dům z katalogu. Ty jsou většinou navržené tak, že se hodí na rovinatou parcelu rovnoměrného tvaru. Pokud chcete váš pozemek co nejlépe využít, a to i když má nepravidelné tvary nebo několik úrovní, návrh od architekta bude tím nejlepším řešením.

 

Potřebuju originál?

Projekt z katalogu je levnější a rychleji se dostanete od projektu k realizaci. Problémem ale může být, že se váš dům bude podobat tomu sousedovu. Pro lidi, kteří mají rádi jedinečnost, to může být problém.

V dnešní době už je velký výběr projektů z katalogu a můžete si tak vybrat i pěkné, moderní domy. Dokonce i některé architektonické kanceláře nabízejí hotové projekty domů. Pokud ale chcete mít dům přesně podle vašich představ, originální projekt od architekta je jediným řešením.

Pokud se však rozhodne pro katalog, nehleďte jen na ceny! Dbejte na to, aby dům vyhovoval vašim potřebám i po pěti letech – aby měl dostatek pokojů pro všechny členy domácnosti, hodně úložného prostoru a aby byl šetrný k životnímu prostředí a vaší peněžence.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *