Oprava venkovní fasádní omítky
STAVBA

Proč se vyplatí pustit se do renovace fasády na domě a jak na to

Člověk nežije v dokonale čistém prostředí. Většina domů stojí ve městech a jejich blízkém okolí, kde je podíl nečistot ve vzduchu stále větší. Polétavý prach a mikroprach, který na sebe váže další organické i anorganické částice, se na špinění fasádních omítek domů podílí nejvíce. Přesvědčit se o tom lze doslova na každém rohu.

Čistota fasády přitom není jen estetickou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě, že černající fleky nejsou nic pěkného a majitele domu často trápí právě to. Pokud se ale údržba zanedbá, začnou se v pórech a záhybech točené nebo rýhované omítky hromadit také mikroorganismy a řasy.

Proč o svou fasádu pečovat pravidelně

Fasáda není jen výkladní skříní domu. Je to i funkční součást systému, který má bránit průniku vlhkosti do konstrukcí, degradaci materiálů vlivem UV záření a podílí se i na tepelněizolačních vlastnostech vnější obálky budovy. Zaslouží si tak pozornost a péči, jinak o některé ze svých vlastností postupem času a působením vnějších vlivů přichází.

Znečištění fasády ponechané dlouhou dobu bez zásahu způsobuje další postup problému. Nakonec může být výsledkem i mechanická degradace, vznik trhlin a spár. Těmi proniká do spodních vrstev fasády voda, která postup destrukce zvláště během mrazů ještě urychluje.

Řešení renovace fasády od Baumitu

Po rozhodnutí, že chcete svou fasádu renovovat, je v první fázi potřebná pečlivá revize stavu. Pokud se na povrchu vyskytují praskliny, spáry a další větší nerovnosti, je nutné je nejprve vyspravit. Pomocí roztoku Baumit ReClean odstraníte nejen pevné částice, ale také mastnotu, která by bránila dalšímu postupu. Poté už je na řadě dokonalá očista a aplikace nového nátěru válečkem nebo stříkáním fasádní barvy. Při správném postupu a použití kvalitních přípravků dosáhnete vzhledu nové omítky.

Zdravá fasáda znamená zdravý dům

Stav fasády je obrazem stavu celého domu. Péče o ni se rozhodně vyplatí, materiály pro její renovaci jsou dostupné a snadno se s nimi pracuje. Vzpomeňte si tedy, kdy jste fasádě naposledy věnovali nějakou péči a zvažte, jestli na to není nejvhodnější chvíle právě teď – s Baumit systémem pro renovaci fasád.

Související příspěvky

Nulla semper nec sit massa

redakce

Dřevostavba na míru? Správná volba!

redakce

Recykláty jsou ekologický a ekonomický stavební materiál

redakce