STAVBA

Proč lidé neuvažují o inteligentní domácnosti?

Automatizace budov kromě průmyslového či komerčního využití má také přínos pro běžné bydlení, neboť umožňuje provozovat inteligentní domácnost. Ta již dávno není jen záležitostí sci-fi filmů, o čemž svědčí řada značek systémů inteligentní elektroinstalace, třeba HDLA. S rozvojem moderních technologií proniká automatizace do každodenního života. Zatím jde o postup opatrný a pozvolný, pohled na nezanedbatelné přínosy v úspoře energií, zvyšování komfortu bydlení, bezpečnosti atd. ovšem naznačují, že tempo jeho rozšiřování bude zrychlovat.

Častým důvodem pro nízkou penetraci domácí automatizace je neznalost současných možností. Komfort bydlení se ale ocení právě nyní, kdy pandemie vyhnala většinu pracujících z kanceláří do domácího prostředí. Snadnější ovládání vybavení je přínosem i pro zdravotně postižené, kdy v propojení s hlasovým asistentem nebo ovládáním aplikací doslovně nemusí vstát z gauče. Zakomponováním různých senzorů získává domácnost vstupy pro automatické akce, což je podstata její inteligentnosti, typu zatáhnutí závěsů, když se rozsvítí, ztlumení osvětlení při zapnuté televizi, zhasnutím při opuštění domu atd. Navíc senzory plní funkci bezpečnostní, a při nestandardních stavech varují alarmem, SMS zprávami.

Senzor kvality vzduchu                  
Venkovní senzor pohybu, teploty, vlhkosti

 

 

 

 

Problematickou se jeví také složitost nastavení a ovládání. Vývoj ovládacích prvků směřuje ke stále intuitivnějšímu řešení. Ovládacích prvků je nezbytné minimum, přičemž dům sám řeší, co kdy zapnout, aktivovat atd., a to na základě dopředu daných pravidel s ohledem na zvyklosti obyvatel.  Lze si zvolit od nástěnných ovladačů s designem klasických vypínačů až po tablety. Kdo se ztrácí v množství tlačítek, nechá si je gravírovat navádějícími symboly, v orientaci napomáhá barevné podsvícení. Pro potřebu vzdáleného ovládání je samozřejmě k dispozici aplikace. O instalaci a nastavení systému se postará dodavatel nebo jím proškolený partner, jak je tomu např. u společnosti HDL Automation s.r.o.

Ovládací panely Tile

 

Ovládací panely Granite

 

Dalším poměrně častým důvodem nenasazení inteligentní elektroinstalace byla její vysoká cena. Postup nastal i v této oblasti. Nejedná se již o nedosažitelný luxus, ale nového pomocníka v domácnosti, který svoje investiční náklady kompenzuje třeba úsporami energií formou správné regulace vytápění, nastavením žaluzií tak, aby se využívalo slunečního svitu, zamezením zbytečnému svícení.

Postup domácí automatizace lze deklarovat provedenými realizacemi viz reference na www.hdl-automation.cz. Osobně je možné si prvky prohlédnout v showroomu v Praze, Brně, Jihlavě či Ostravě.

Související příspěvky

Je v dřevostavbách opravdu větší hluk než ve zděných domech?

redakce

Jaké varianty nabízí posuvné dveře? Takové, jaké jim dovolí stavební pouzdra

redakce

Vybrat seriózního výrobce komínů je věda

redakce