STAVBA

Připravit svůj domov na letní vedra se vyplatí

Izolace chrání zdraví lidí i jejich peněženky

Několik posledních roků dosahovaly letní teploty rekordních výšek. Extrémní letní sezony budou podle odborníků do budoucna pravidlem. Správná izolace domů a bytů pomáhá udržet v obydlích tepelný komfort, který dá odpočinout lidskému organismu od úmorného vedra. Správné zateplení pomůže i peněženkám spotřebitelů. Ročně mohou ušetřit až desetitisíce.

Stále častěji se v letních měsících lidé potýkají s přehříváním jejich obydlí. S vysokými teplotami ve vlastních domech se lidé snaží bojovat různě. Nejrychlejší a zároveň velmi problematické je ochlazování klimatizací. Nadměrné využívání klimatizace v horkých letních měsících přitom patří mezi největší hrozby spojené se zdravotními problémy. Přehřívání se dá ale předejít i šetrněji, a to správným větráním, nejlépe v brzkých ranních hodinách, kdy je teplota venku nejnižší. „Na rozdíl od zmíněného větrání je letní větrání specifické v tom, že se provádí ráno a po mnohem delší dobu než v zimě. Nejlépe 1 – 2 hodin, aby se ochladily vnitřní povrchy těžkých konstrukcí. Tím si vytvoříme kapacitu na ukládání přebytečného tepla do hmoty konstrukce“, říká k tématu předseda Sdružení EPS ČR, Pavel Zemene.

Je zde ale i další, pravděpodobně nejúčinnější a především trvalá obrana proti vysokým teplotám, která navíc žádná zdravotní rizika nepřináší. Je jím zateplení domu, které pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v interiéru a udržovat stabilní teplotu po celý rok. Aby však bylo zateplení co nejefektivnější, odborníci doporučují zateplit dům komplexně. „Pokud zákazníci přemýšlejí o zateplení svých domovů, měli by uvažovat komplexně a kromě fasády zateplit i střechu a uvažovat i nad výměnou starých oken. Při zateplování polystyrenem je doporučeno použít desky, v ideálním případě, o tloušťce 20 až 25 cm“, uvádí Zemene. Aby nedocházelo k letnímu přehřívání v domech, je třeba účinně stínit okna proti přímému slunečnímu světlu, například převislými střechami nebo roletami.

Významný vliv má zateplení obvodových stěn společně s výměnou oken na výdaje za energie. Podle propočtů mohou tyto stavební úpravy snížit náklady zákazníků až o 50-70 % v závislosti na stáří domu. Přitom úspory zde nejsou jen v nákladech na teplo, ale právě v letních měsících i za chlazení přehřátých místností.  Úspory domácností plynoucí ze zateplení platí i pro panelové domy. Zateplený panelový byt navíc zvyšuje svou hodnotu na realitním trhu. Zrenovované byty 3+1 v krajských městech mají zpravidla i o 150 000 – 200 000 korun vyšší hodnotu, než ty nezateplené.

Zateplení má i další řadu výhod. Zlepšuje tepelný komfort ve vytápěném prostoru, díky velmi nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat i alternativní zdroje energie. Přispívá také k ochraně proti vnějšímu hluku, prodlužuje životnost budov, zlepšuje jejich estetický vzhled, čímž zvyšuje i jejich hodnotu. Navíc snižuje emise skleníkových plynů z budov a tím chrání životní prostředí.

Související příspěvky

Tepelně-vlhkostní posudek budovy – buďte chytří!

redakce

Inovativní interiérová barva a omítka pomáhá v čištění vzduchu v místnosti

redakce

Beton nad zlato

redakce