STAVBA

Postavte si altán nebo pergolu pomocí zemních vrutů

Chcete si na zahradě či na hřišti postavit altán nebo toužíte po pergole, která vás ochrání před sluníčkem? Pomocí zemních vrutů založíte lehkou dřevostavbu rychle a vcelku jednoduše. Vruty do země najdou navíc využití i při stavbě plotu, dětských hřišť nebo ukotvení reklamních cedulí a ukazatelů.

 

Obliba zemních vrutů roste

I když ještě velká část dřevostaveb vzniká na klasických betonových základových deskách, do povědomí řemeslníků a kutilů se dostávají i zemní vruty. Jejich používání urychluje práci na stavbě zejména proto, že odpadá nutnost betonování základové desky a čekání na její vytvrdnutí. Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu na ocelových zemních vrutech, je třeba s tím počítat už od samotného začátku a zakomponovat tento způsob ukotvení stavby do projektových plánů.

 

Výhody zemních vrutů

Zemní vruty nabízejí několik výhod. Patří mezi ně například:

  • Dřevostavbu postavíte v řádu několika dnů.
  • Není nutné vyrovnávat terén a odvážet zeminu. Výšku jednotlivých vrutů snadno přizpůsobíte a dům, pergolu nebo altán postavíte i na svahu.
  • Vruty lze po demontáži stavby vyjmout a země zůstane téměř nepoškozená.
  • Dlouhá životnost – vruty jsou pozinkovány, a tak ani v půdě nekorodují a stále plní svůj účel.

 

Mají vruty i nějaké minusy?

Pro někoho banálním, pro jiného zásadním problémem je estetický dojem ze dřevostavby, která stojí „na nožičkách“. Mezi altánem a zemí tak vzniká vzduchová mezera, kterou ale lze snadno zakrýt dřevěným bedněním a zamezit tak i průchodu pod stavbou.

 

Jak zavrtat zemní vruty

Dlouhé ocelové vruty do země fungují podobně jako betonové piloty a další kotevní prvky – upevní stavbu na terén a vytvoří stabilní základ dřevostavby. Stačí je pomocí techniky zašroubovat do země. Díky tvrdé špičce vrut dobře pronikne do půdy do potřebné hloubky, ideálně do té nezámrzné. Za tu je v České republice považována vzdálenost 80–140 cm pod povrchem. V kamenitém a skalnatém terénu je vhodné otvor pro zemní vrut předvrtat pomocí diamantové korunky. Zajistíte si tak jednodušší montáž samotného vrutu.

 

Snadná demontáž

Jakmile stavba přestane sloužit svému účelu, lze ji snadno demontovat. A stejně tak vruty, na kterých stála. Po nich navíc v terénu nezůstane téměř žádná památka. To patří společně s rychlostí stavby mezi hlavní výhody používání zemních vrutů namísto betonových pilotů a betonových základových desek.

Související příspěvky

Nechte si postavit montovaný dům na klíč

redakce

Když zděný dům…

redakce

Jak na rekonstrukci umakartového jádra v panelovém domě

redakce