STAVBA

Na co si dát pozor při výběru koncového spínače

Potřebujete jisticí prvek v podobě koncového spínače, ale nevíte, na co si dát pozor při výběru? V takovém případě vám může pomoci následující článek, kde jsou zmíněny hlavní rozdíly mezi jednotlivými variantami. Dozvíte se, na jakých parametrech záleží a jak to udělat, aby bylo pořízení nové součástky co možná nejvíce jednoduché a pohodlné.

V čem pomáhají koncové spínače?

Každý koncový spínač má za úkol ochraňovat řídicí systém před nežádoucí hodnotou proudu. Pokud totiž nastane taková situace, koncový spínače se vypne, čímž dojde k rozepnutí elektrického obvodu. Tento jev může uchránit citlivé součástky od poškození, takže má své opodstatnění především u komplikovanějších a náchylnějších systémů. V praxi se koncové spínače objevují například jako forma ochrany u robotů, automatizační techniky, na montážních linkách nebo v transportních zařízeních, jako jsou portálové jeřáby a podobné.

Parametry výběru koncových spínačů

Aby měl koncový spínač zajištěnou správnou funkčnost a nabízel odpovídající vlastnosti při používání, musíte si dát záležet s výběrem. Pokud se vám to povede, půjde o spolehlivou součástku s dlouhou životností. Velký výběr plyne z širokých možností pro uplatnění koncových spínačů, které mohou sloužit jako ochranné prvky pro velké stroje, automatizační techniku a podobně. Pokud jde navíc o přístroje, které se používají na každodenní bázi, je zapotřebí zajistit také odolnost proti častému používání. Z toho jasně plyne, že kvalitní koncové spínače musí mít odolné mechanické prvky pro dlouhou životnost.

Mezi důležité parametry při výběru koncového spínače patří například druh hlavice, kdy se může jednat o prut, pružinu, trn nebo páčku s kladkou. Dále jsou rozdíly mezi rozměry či typem použitého konektoru. Pozornost věnujte také parametrům ohledně proudu, jako jsou maximální možný proud a stupeň zatížení koncového spínače. Roli může hrát také druh použitého kontaktu v konkrétním koncovém spínači.

Výběr dalších potřebných elektrických součástek

Aby toho nebylo málo, můžete na stejném internetovém obchodě pohodlně pořídit i další elektrické součástky. Snadno tak vyřešíte problémy s konstrukcí vybraného přístroje i případné opravy mnoha zařízení. Pro každou kategorii je připraveno přehledné filtrování na základě klíčových parametrů, takže není problém vybírat rovnou z možností, které splňují vaše představy o ideálním kousku součástky. V nabídce internetového obchodu s bohatými skladovými zásobami najdete transformátory, relé, spínače, polovodiče, světelné zdroje, ventilátory a mnoho dalšího. Při nákupu většího množství je navíc možné dosáhnout na výhodnější ceny za jednotku, což se vyplatí pro případnou výrobu a odběry více kusů.

Související příspěvky

Nulla semper nec sit massa

redakce

Foukaná minerální izolace – proč se pro ní rozhodnout, když chcete zateplit dům?

redakce

Pěnové sklo REFAGLASS – záruka funkční izolace

redakce