STAVBA

Když střechou zatéká

Jako malá jsem četla pohádku o malé myšce, která chodila po světě a zjišťovala, čeho se různí tvorové nejvíc bojí. Když přišla za sedlákem, odpověděl jí, že nejhorší nepřítel je „kdyžzatejká“. Tehdy jsem nad tím moc nepřemýšlela, to až teď, po letech, při prudkých lijácích, ležíc pod vlastní střechou, na kterou dopadají miliony kapek vody, mě napadá, kolik je na tom pravdy. Protože představa, že mě uprostřed noci vzbudí kapky deště dopadající na mou hlavu, je děsivá.

 

Jaké jsou příčiny zatékání pod střechu a jak je řešit?

Jednou z příčin zatékání je celkově špatně navržená a provedená konstrukce střechy. To je skutečně závažný problém a prakticky jediným účinným řešením je reklamace u provádějící firmy a celková přestavba.

Většinou ale takové markantní řešení není třeba. Další důvody zatékání se dají rozdělit na způsobené vnějšími a vnitřními vlivy.

Z vnějšku nejčastěji zatéká místy, kde je porušena celistvost střechy. Ať je to prasklá krytina, netěsnící oplechování komína, přechod mezi krytinou a střešními okny nebo nejrůznější výčnělky u vikýřů a dalších nerovností na střeše. Tady všude může z různých důvodů dojít k porušení integrity povrchu a následnému pronikání vody pod střechu. Řešením takto vzniklé vlhkosti pod střechou je utěsnění prasklin, výměna tašky, oprava oplechování a tak dále. Místa, kudy proniká voda zvenčí, se dají většinou opravit snáze, než ta, kde dělá neplechu voda kondenzující.

Při špatném provedení izolace nebo některého dalšího prvku správné skladby střechy dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti. Výsledkem je voda stékající do zdí, odlupování omítek, degradace sádrokartonu, znehodnocení výmalby a bohužel i bujení plísní. Najít místo, kde voda kondenzuje a odhalit příčinu tohoto jevu bývá složitější, než hledání prasklé střešní tašky. I tady se může jednat o banalitu typu špatně přichycené či napojené parozábrany či hydroizolace nebo o nějaký zásadní projekční problém. První varianta se dá relativně lehce opravit výměnou či správnou instalací vadného materiálu, zatímco druhá vyžaduje komplexní řešení.

Příčin zatékání pod střechu, jak vidno, je vícero. Společné mají nepříjemné důsledky, s jejichž odstraněním vám nejlépe pomůže specializovaná firma Klempířství Redek Dambor. Možná se vám zdá, že zdánlivě drobný problém zvládnete vyřešit svépomocí a ušetřit. Pokud ale s klempířinou nemáte zkušenosti, skutečně se vám vyplatí vyhledat pomoc zkušených řemeslníků. Navrhnou vám nejvhodnější řešení opravy střechy, které nemusí být nutně nad vaše finanční možnosti. Dobře udělaná střecha, kterou neprojde ani kapka vody, je základ pocitu bezpečného domova. Abyste nemuseli při každém dešti trnout obavou z obávaného „kdyžzatejká“.

Související příspěvky

Rekonstruujete a nic se vám nedaří? Nebojte se požádat o pomoc!

redakce

Dřevostavbu si může dovolit každý!

redakce

Chystáte se začít používat tepelné čerpadlo? Nezapomeňte na správnou instalaci

redakce