STAVBA

Kam vyvést odpadní vodu? Přece do betonové jímky!

Týká se to chatiček a chalup postavených na samotě u lesa, ale i některých rodinných domů. Ne všude je zavedena veřejná kanalizace, na niž by se dalo jednoduše připojit. Na chatě možná přežijete se suchou toaletou, v domě, kde bydlíte trvale, je to však nemyslitelné. A právě v takových případech přichází na řadu betonové jímky.

Betonové jímky nejsou žádnou novinkou. Někdy ale není potřeba za každou cenu inovovat, když starý vynález dobře slouží. Žumpa neboli jímka je vodotěsná nádrž bez odtoku, proto se musí nechávat pravidelně vyvážet.

 

Jaký je rozdíl mezi jímkou a septikem?

Jímka a žumpa je označení pro tu stejnou věc. Septik však označuje něco jiného, jde o vylepšenou formu jímky. Nepropustná nádrž je tentokrát rozdělena na vícero komor, odpadní voda jimi protéká, a tak se částečně předčišťuje. Účinnost čištění je zhruba 60 %, proto je třeba připojit ještě biologický či zemní filtr. Výsledkem je voda, kterou můžete vypustit do povrchových či podzemních vod.

Septik je pochopitelně výrazně dražší na pořízení, a rozhodně není bezúdržbový, systém se časem zanáší a jednou za čas je třeba usazený kal a nečistoty vyvézt. Princip je tedy podobný jako u žumpy s tím rozdílem, že ze žumpy nemůžete nic vypouštět ven, veškerý obsah se vyváží.

 

Investujte do kvalitní betonové žumpy

Betonové žumpy jsou oproti těm plastovým těžší, pevnější a trvanlivější. Jsou odolné vůči průjezdu vozidel, nepoškodí je zemní tlak, nevytlačí spodní voda. A ceny? Jednokomorová žumpa o velikosti 8 m3 stojí 21 000 Kč. Jestli potřebujete jednokomorovou, nebo dvoukomorovou a jaké jsou správné rozměry pro váš dům či chatu, vám nejlépe spočítají odborníci.

Levné jímky dodává například společnost Žumpy – STAV s.r.o. Své služby nabízí po celé České republice, tak je neváhejte kontaktovat. Domluva s nimi je velmi rychlá a dodací doba žumpy je 3-7 dní od potvrzení objednávky. O montáž se samozřejmě postarají, žumpu bezpečně vloží do připraveného výkopu.

Související příspěvky

Garážované auto ano, ale v jakém typu garáže?

redakce

DOKONALÉ ZATEPLENÍ – Chytrá izolace®

redakce

Garáže s omítkou se přizpůsobí vaší zahradě

redakce