STAVBA

Jak vybrat vhodný okapový systém?

Sice dvacet pět milimetrů dešťových srážek nezní jako velké číslo, ovšem když takové množství spadne na průměrně velkou střechu, je to příval více než sedmi litrů vody, která stéká z okapů, a to je moc. Přesně takové srážky potom mohou způsobit nemalé škody, zejména když okapy nezvládnou regulaci takového množství vody. Většinou se člověk okapovým systémem nezabývá, dokud není ucpaný a nepřetéká anebo dokud ho led a sníh nevytrhnou z kotviště.

V první řadě byste měli okapový systém zkontrolovat, protože možná stačí vyměnit jen okapové háky a okapy zkrátka vyčistit.

Jaký typ okapů je nejlepší?

Pokud plánujete instalaci nových okapů, nabídka je opravdu pestrá a vybrat si můžete z nepřeberného množství tvarů, velikostí i materiálů. Vedle drahých a na údržbu náročných dřevěných žlabů a vinylových žlabů s krátkou životností je pro většinu z nás nejlepší volbou kov, a to buď elegantní měď, nenápadný zinek, robustní ocel, nebo cenově dostupný hliník. Slaďte k tomu i žlabový hák ze stejného materiálu. Kovový okapový systém je odolný a vyžaduje relativně málo péče.

Z čeho se skládá okapový sytém?

  • Žlaby: Zachycují vodu stékající ze střechy.
  • Koncový uzávěr: Uzavírá konec žlabu.
  • Žlabový hák: Připevňuje se k okapu a zespodu podpírá žlaby.
  • Svodový žlab: Odvádí vodu z okapu na zem. Známý také jako svod.
  • Svodová konzola: Upevňuje okapový svod k boční straně domu.
  • Koleno: Mění směr odtoku.

Instalace svépomocí, či od odborníka?

Rovné úseky z vinylu a hliníku prodávané v hobby centrech nebo na internetu zvládne nainstalovat i šikovný kutil. Pokud je váš dům vyšší než jedno patro či chcete žlaby, které se vyrábějí na zakázku, můžete se obrátit například na společnost EVROmat.

Jak dlouho okapy vydrží?

Několik let až po dobu životnosti domu, záleží na zvoleném materiálu a na tom, jak dobře jsou nainstalovány a udržovány.

Jak náročná je údržba?

Pokud se nad nimi tyčí stromy, je třeba okapy pravidelně čistit, a to i v případě, že jsou opatřeny ochrannými žlaby. Zvláště jehličí z borovic je nechvalně známé tím, že způsobuje ucpávání.

Materiál na okapový systém najdete na stránce www.evromat.cz.

Související příspěvky

DOKONALÉ ZATEPLENÍ – Chytrá izolace®

redakce

Jaké jsou výhody, nedostatky a rozdíly mezi elektrickou a plynovou pájkou? Poradíme vám podle čeho vybírat!

redakce

Jak si doma postavit finskou saunu?

redakce