STAVBA

Jak správně zvolit kotevní techniku, aby vše dokonale drželo

 

V dnešní době jsou již daleko pryč časy, kdy se pro veškeré kotvení využíval jediný dostupný druh hmoždinky na trhu. Ta se ještě většinou musela zasazovat do sádry nebo pojistit dřevěnými kolíčky, aby ve zdi doopravdy držela. Výsledkem bylo mnoho práce s tím, že sádra se stejně časem vydrolí a ani dřevěné kolíčky nevydrží na svém místě věčně. Naštěstí v dnešní době je situace zcela jiná. Nabídka kotevní techniky na trhu je natolik pestrá, že si vždy můžete vybrat tu nejlepší možnou hmoždinku pro všechny druhy kotvení.

 

Jaké druhy se využívají nejčastěji?

Druhů hmoždinek na trhuje tedy mnoho. Ty se mohou lišit výrobním materiálem, velikostí, výrobními technologiemi, technologiemi kotvení a také podle toho, do jakého materiálu jsou určeny. Jaké druhy hmoždinek se tedy využívají nejčastěji a pro jaké materiály jsou vhodné?

  1. Nylonová hmoždinka –Jedná se o typ hmoždinky, která se v drtivé většině případů využívá na kotvení do deskových materiálů (dřevěné, cementovláknité nebo sádrokartonové desky) nebo do plného zdiva (cihly, stavební bloky). Využita může být pro kotvení věšáků, držáků a všech lehčích závěsů. Podle druhu materiálu se liší i vzhled hmoždinky a její funkce.

     

  2. Hmoždinka do dutých cihel – Ani na stěnách z dutých cihel nemusí být problém bezpečně ukotvit jakýkoli předmět. Řešením je speciální hmoždinka do dutých materiálů. Ta se po dotažení šroubu rozpíná tak, aby držela na co největší ploše duté cihly. Tak je zajištěno její setrvání na místě a vysoká efektivita.

     

  3. Hmoždinka do děrovaných materiálů – Tento typ hmoždinky se nejčastěji využívá v případě kotvení do děrovaných cihel. Princip zůstává podobný, jako u hmoždinek do dutých cihel, jen hmoždinky mají schopnost roztahovat se na více místech. Díky tomu dosáhnou větší stability.

     

  4. Ocelové hmoždinky a kotvy – Hmoždinky z ocelového materiálu se nejčastěji využívají pro kotvení do velmi tvrdých materiálů. Může se s nimi kotvit do betonu nebo i do přírodního kamene. Ocelové hmoždinky a kotvy si vždy zachovají svou vysokou pevnost a tvar.

     

  5. Uzlovací hmoždinka – Uzlovací hmoždinky jsou v současnosti považovány za vysoce univerzální druh kotvící techniky. Využity mohou být do všech typů materiálů. V plném zdivu se dokonale roztáhnou. V případě kotvení do dutých příček nebo sádrokartonu se jednoduše utažením šroubu zauzluje.

Kde tedy vybírat hmoždinky?

S moderními hmoždinkami tedy není ukotvení žádného materiálu problém. Ještě je ale třeba najít obchod, u kterého je kotevní technika na prvním místě. Většina obchodů totiž disponuje pouze ometeným sortimentem, který tvoří pouze základní druhy. To ovšem neplatí pro metal-trade.cz. Jedná se o společnost, která je zaměřena na kotevní techniku společně s ocelovým kováním a hutními druhovýrobky. Kotevní prvky zde tvoří velmi podstatnou část nabídky. Najdete zde komplexní nabídku hmoždinek od klasických, přes univerzální až po odborné. Základem všech výrobků je vysoká kvalita společně se skvělou cenou.

Kompletní nabídku najdete na www.metal-trade.cz.

 

Související příspěvky

Kvalitní hydroizolace od odborníků Hizol.cz

redakce

V čem je lepší termoaktivní interiérová stěrka?

redakce

Výškové, štukatérské i uměleckořemeslné práce na jedničku – to je VP – PÍSEK

redakce