STAVBA

Chytré rady, čeho se vyvarovat při výběru dodavatele fotovoltaiky

Domácí fotovoltaika je zařízení v řádové hodnotě několik set tisíc, má výkon několik kilowattů a životnost více než třicet let. To jsou samy o sobě dostatečně velké a dobré důvody, proč výběr dodavatele domácí fotovoltaické elektrárny (FVE) podrobit přísným kritériím.

Dobře navržená fotovoltaika vám bude sloužit několik desítek let, a tak se vyplatí věnovat výběru dodavatele dostatek času a udělat si pečlivou rešerši. Prozkoumejte nabídku více firem a srovnávejte jejich nabídky. Prověřte, jestli jim sedí technická data a finanční částky, a pozorujte, jaký zákaznický přístup mají k vašim otázkám nebo vyjádřeným pochybnostem. Dobrý dodavatel fotovoltaiky rozumí závažnosti a dlouhodobému dopadu tohoto rozhodnutí, a proto by vám měl rád a ochotně vysvětlit vše, na co se zeptáte. Zvláštní pozor si dejte na podezřele nízké cenové kalkulace a zajímejte se o to, v čem je háček. Někdy se stává, že nezkušení nebo nesolidní dodavatelé fotovoltaiky slibují nemožné, ani se při tom nezardí. Kdy zpozornět?

Nesmyslně vysoké úspory energie

Láká vás dodavatel na to, že se vaše účty za elektřinu sníží o 80 %? Pak zbystřete a zajímejte se o detaily jeho propočtu nebo z jakých zdrojů vychází. Netvrdíme, že je to zcela nemožné, ale ekonomika celé investice by měla být spočítána na míru vaší nemovitosti, jinak patří používání čísel vytržených z kontextu mezi čase marketingové triky založené na vypíchnutí pozitivních anomálií v praxi. Úspora by měla být vyčíslena v celoročním horizontu – v létě pochopitelně na energiích kvůli dlouhým dnům a větší sluneční aktivitě šetří každý.

Podezřele rychlá návratnost

Možná to není podezřele vysoká úspora, ale podezřele rychlá návratnost investice. Dodavatel ji líčí jako téměř okamžitou a vám se to nezdá? Platí to stejné jako výše, je potřeba zjistit, o co se takový předpoklad opírá. Je nutné, aby v propočtu návratnosti investice figurovala průměrná spotřeba energií ve vaší domácnosti, sklon a orientace střech a také rozdílný výkon v ročních obdobích. Návratnost je odvislá od technických a technologických parametrů fotovoltaického systému a velmi záleží na tom, jakou účinnost mají nabízené solární panely nebo konkrétní typ FVE.

Neporovnávejte jablka s hruškami

Je jasné, že fotovoltaické panely s účinností 13 % budou levnější než ty, co mají účinnost 21 %. Počítejte s tím, že ty levnější také vyrobí méně elektřiny, přitom zaberou více místa na střeše. Častým kamenem úrazu bývají také nevhodné či nekvalitní komponenty. Například některé baterie se dodávají s nízkonapěťovými články, protože jsou levnější než vysokonapěťové, ale do každodenního provozu se příliš nehodí.

Stabilní a prověřený dodavatel

Spolehlivý a prověřený dodavatel, jako je LAMA home, vám sestaví řešení, které bude přesně vyhovovat vašim očekáváním a potřebám. Po zjištění stavu nemovitosti a vašich potřeb sestaví řešení fotovoltaiky na klíč, včetně pomoci s přípravou a získáním dotace na fotovoltaickou elektrárnu. Navíc je součástí silné finanční skupiny LAMA ENERGY GROUP, která má své portfolio firem v rámci energetiky, finančnictví, telekomunikací nebo těžby surovin napříč několika kontinenty.

Související příspěvky

Hledáte správnou investici pro bytový dům? Poradíme vám!

redakce

Chcete kvalitně postavit nebo chytře zrekonstruovat? Vsaďte na BOBOX!

redakce

Půjčovna stavebních strojů a techniky v Přešticích

redakce