Search

Bydlení v dřevostavbě. Zapomeňte na předsudky

Mnoho lidí touží po bydlení ve dřevostavbě. Někteří jsou ovšem k těmto stavbám skeptičtí. Většina z nich ovšem jen podlehla předsudkům, které o dřevostavbách vznikly. Jsou ale vůbec opodstatněné? V první řadě si řekněme, že situace před 10 nebo 15 lety byla zcela jiná než dnes. Ale neohlížejme se do minulosti, nás zajímá současnost a budoucnost. Pojďme tedy tyto mýty o dřevostavbách vyvrátit.

 

Životnost je stejná jako u zděného domu

Lidé často předpokládají, že cihla vydrží déle než dřevo. Mohlo by se to tak zdát, ale není tomu tak. Pokud porovnáme životnost zděného domu a dřevostavby, je stejná. Záleží samozřejmě na kvalitě výstavby a materiálu. Životnost se tedy může vyšplhat na 90 až 120 let. Nesmíme ovšem zapomínat, že každý dům potřebuje pravidelnou údržbu a rekonstrukce. Bez toho to zkrátka nepůjde.

 

Kroky z patra neuslyšíte

Spousta lidí volí tzv. bungalovy, což jsou vlastně přízemní montované domy. U bungalovů problém s tzv. kročejovou neprůzvučností řešit nemusíte. Ale co v patrových domech? Špatná zvuková izolace se často uvádí jako nevýhoda dřevostaveb. K tomuto problému ale vůbec nemusí dojít, pokud se správně navrhne konstrukce stropu a použijí kvalitní materiály.

22222

 

Dřevostavba neshoří rychleji než zděný dům

Dřevo hoří. To není žádná velká novinka. Ale nepředstavujte si, že během pár minut zbude po vašem domě jen popel. Masivní trámy hoří pomalu. Navíc se na nich vytvoří zuhelnatělá vrstva, která hoření ještě zpomalí. Kromě toho existují různé nátěry, které případný požár také zpomalí. Co se týče požární odolnosti, dřevostavba se bez problémů vyrovná zděné stavbě. A někdy ji dokonce i překoná.

 

Vlhkost u dřevostaveb nemusí být problém

Říká se, že vlhkost je nepřítelem dřevostaveb. Ano, stejně tak jako staveb z jiných materiálů. Nosná dřevěná konstrukce nabízí dostatek prostoru k umístění tepelné izolace. Pokud se vytvoří tepelné mosty je možné využít i doplňkovou izolaci z vnitřku i vnějšku. Základem úspěchu je tedy opět správně navržená a provedená konstrukce.

Odborník ze společnosti DŘEVOSTAVBY SLADRO s.r.o. poukazuje na to, že nedůvěra ohledně dřevostaveb není na místě. Jako při každé stavbě domu je nutné si pohlídat správné technologické postupy, kvalitní materiály a šikovné dělníky. Zda si vyberete zděný dům nebo dřevostavbu je čistě na vás. Jen se nenechte odradit neopodstatněnými mýty.

 

Zdroj obrázků: SLADRO s.r.o.
3 x komentováno u “Bydlení v dřevostavbě. Zapomeňte na předsudky

  1. […] Život v dřevostavbě je ještě stále opředen různými mýty a nesmysly. Věřte, že dřevostavbu neodfoukne vítr, ani neshoří za pár vteřin jako papírová krabice. Navíc se v ní dá ušetřit slušná částka za energie. Více o výhodách dřevostaveb se dozvíte v článku Bydlení v dřevostavbě. Zapomeňte na předsudky. […]

  2. Tomáš napsal:

    Myslím, že největší předsudek je to, že dřevostavba nic nevydrží. To slyšíme pořád okolo sebe. Vždy je to o technologii, která šla poslední dobou hodně dopředu. Díky za článek.

    • Láďa napsal:

      Ano, přesně tak… ale lidi se nezajímají. Jen papouškují, co slyší od ostatních, kteří o tom také nic neví. Začarovaný kruh nevědomosti a ignorace 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *