OSTATNÍ TIPY

Jak prodat byt a neprohloupit, radí experti na realitní trh

Ceny nemovitostí jsou vyšponované na historickém maximu a odborníci na další rok predikují jejich další růst. Pokud jste tedy majitelem bytu či domu, který plánujete prodat, máte ideální čas to uskutečnit. Prodej nemovitosti je velmi náročný proces, který si žádá svůj čas a pečlivou rozvahu, proto přinášíme článek o tom, jak na této transakci neprodělat a nemovitost prodat výhodně, bezpečně a bez zbytečných chyb.

Prodat, či neprodat, toť otázka

Ještě předtím, že se do tak složité transakce pustíte, byste měli projít pečlivou úvahou a zodpovědět si několik klíčových otázek. Potřebujete nemovitost rychle prodat, nebo prodej zatím pouze zvažujete? Ceny realit se poslední roky drží velmi vysoko a jejich pád neočekávají už snad ani ti největší optimisté. Pokud vlastníte byt v lukrativní lokalitě, dobře si to rozmyslet. V budoucnu byste se k němu dostávali těžko. Na druhou stranu ceny na realitním trhu žene výš velká poptávka a naproti tomu nedostatek bytů v nabídce, takže pokud máte úvodní rozvahu za sebou, máte nejvýhodnější dobu k zrealizování. Kupovat byt za výhodnou cenu je strategie, která je už pomalu passé – dnes totiž můžete být rádi, že nějaký byt vůbec koupíte.

S pomocí realitky, nebo na vlastní pěst? Toť druhá otázka

Nejčastější důvod, proč prodej řeší lidé sami, je neochota platit provizi realitní kanceláři. Když si ale uvědomíte, o co všechno se postará profesionální servis realitní kanceláře, možná vám provize z prodeje už nebude připadat tolik vysoká. „Provize se běžně pohybuje mezi třemi až pěti procenty a pokrývá ty nejnáročnější části procesu prodeje, u kterých je pro laiky příliš snadné klopýtnout a udělat chybu, která má většinou svou jasnou cenovku. Ztráta peněz vždy zabolí, proto doporučujeme vytipovat si solidní a spolehlivou společnost, která se na trhu orientuje a provede vás mnohamilionovými transakcemi důvěryhodně a bezpečně,“ radí Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se zaměřuje už 25 let na prodej realit v oblasti Berounska, středních Čech a Prahy.

Nezdá se to, ale prodej nemovitosti čítá řadu důležitých a potenciálně rizikových úkonů a v neposlední řadě stojí také spoustu času. Jde hlavně o fundované nacenění bytu či domu, inzerci a komunikaci se zájemci, realizování prohlídek a veškeré smluvní a právní náležitosti.

Jak přemýšlet o tržní ceně? Toť třetí otázka

Stanovení vhodné prodejní ceny je opravdové umění. Stále platí, že nemovitost vzhledem ke všem jejím aspektům dovede nejlépe ocenit zkušený profesionál. Právě v ceně se také může projevit, jak moc na prodej nemovitosti spěcháte. Pokud musíte nemovitost prodat co nejrychleji, cena může být logicky o něco nižší, než ve chvíli, kdy na prodej zase tolik nespěcháte a jde vám o výhodný prodej. Pro prvotní představu doporučujeme udělat si vlastní nezávislé srovnání na online realitních platformách. Alespoň získáte odpovídající představu o tom, jestli je vaše preferovaná prodejní cena reálná.

Související příspěvky

Jak nenaletět? Přečtěte si nejčastější typy podvodů s pronajímanými byty

redakce

Kdo se stará o váš dům?

redakce

Znáte moderní způsoby regulace vytápění? Naučte se, jak ušetřit ještě více

redakce