OSTATNÍ TIPY

Co zvolit pro vytápění? Zkuste pelety!

Ceny energií raketově rostou a podle odborníků jsou i vyhlídky dost nejisté. Co teď? Nepropadejte panice a vsaďte na pelety! Doma si s nimi raz dva zatopíte i ohřejete vodu, a navíc přitom prospějete jak svému zdraví, tak planetě. Přečtěte si náš článek a zjistěte, proč jsou pelety lepší než dřevo nebo uhlí a kde pořídíte kvalitu za rozumnou cenu.

Dostupná energie

Pelety jsou malé dřevěné válečky, většinou o průměru 6 až 10 milimetrů a délce 5 centimetrů. Díky svým rozměrům, vysoké hustotě a nízkému obsahu vody nabízí levný a pohodlný způsob vytápění, který efektivitou srovnatelný s plynem nebo elektřinou. Jejich obliba tak roste zejména v posledních měsících, kdy raketově zdražují ceny energií. Pelety obsahují minimum popela a vysoký podíl celulózy, který jim zaručuje perfektní mechanickou stálost. Nejlepší pelety nesou označení třídy A1 a získávají se ze smrku a borovice.

Šetrnost a ekologie

Pelety vznikají lisováním za vysoké teploty, při tzv. „peletování“ . Do tohoto procesu vstupují pouze zbytkové kusy z biomasy – piliny, hobliny a jiné části surového dřeva, které se uvolní při zpracování. Dřevo je vždy čisté, zbavené kůry a neobsahuje žádné chemické přísady.

Pelety jsou tedy granulátem materiálu 100% rostlinného původu a představují plně obnovitelný energetický zdroj. Do vzduchu uvolňují pouze minimální množství CO2, které nijak nezatěžuje ovzduší. Po spálení navíc zanechávají minimum popela, který lze opět vrátit do přírody – jako hnojivo nebo na kompost.

Pelety vs. dřevo a uhlí

Ve srovnání se surovým palivovým dřevem obsahují pelety pouze čtvrtinovou vlhkost, která se pohybuje okolo 8 – 10 %. Výrazně nižší je také jejich popelnatost. V průměru mají pelety kolem 0,7 % popela, ty nejkvalitnější dokonce maximálně 0,5 %. Pelety také poskytují 1,5x lepší výhřevnost než dřevo, získané teplo z 1 tuny představuje zhruba 3,5 tisíce kWh. Cenou i výkonem se pohybují pelety zhruba jako uhlí, jejich výhody jsou ale nesrovnatelné. Uhlí vysokým únikem CO2 výrazně škodí planetě i lidskému zdraví. Pelety jsou v obou ohledech 100% šetrné.

Komfort při vytápění

I co se týče vytápění, jsou pelety nepřekonatelné. Díky plně automatizovaným kamnům vám ušetří spoustu času s přikládáním a údržbou. Stačí jednou za tři dny doplnit pelety do násypky s dávkovačem, kamna už se sama zapálí a podle potřeby budou regulovat svůj výkon. Nízký obsah popela se pak postará o to, abyste topeniště čistili jen minimálně. Protože pelety perfektně drží svůj tvar a při manipulaci se nesypou, nevznikne vám doma nevyžádaný odpad. Žádné skladovací prostory nejsou třeba, v praktickém plastovém pytli můžete pelety umístit klidně vedle topeniště a neustále tak kontrolovat stav vašich zásob.

Kde koupit

Kvůli současné ekonomické krizi a nepřekonatelným výhodám se stalo z pelet luxusní, nedostatkové zboží. Zájem o ně se rapidně zvýšil a poptávka i nadále roste. Mnozí dodavatelé

již hlásí vyprodání zásob, jinde si na pelety počkáte i tři měsíce. Nezoufejte, máme pro vás tip! Prémiové dřevěné pelety s evropskou certifikací třídy A1 nabízí za férovou cenu firma DS Forest Trade. Dodává je v balení po 15 kg i 1000 kg a k dispozici jsou k okamžitému převzetí na prodejních skladech v Praze a Terezíně. Podívejte se na katalog těchto pelet zde.

Související příspěvky

Jak správně uspořádat nábytek

redakce

Interiérové a posuvné dveře s puncem luxusu

redakce

Vysokozátěžová PVC podlaha musí být kvalitní

redakce