MIX OSTATNÍ

Jaký typ sekačky je ideální pro vaší zahradu?

Před tím, než se rozhodnete, pro koupi určitého druhu sekačky je velice důležité si uvědomit, že každý typ má svoje výhody a nevýhody. Další věcí, kterou je si potřeba uvědomit je fakt, že ne vždy je největší investice zároveň tou nejmoudřejší. Každá zahrada má svá specifika a pro každou je vhodný jiný druh sekačky. Proto vám představím základní typy sekaček a způsob jejich využití.

 

 Motorem poháněné sekačky.

Rotační sekačkyRotační sekačky jsou klasické sekačky, které před sebou suneme a na spodní části je umístěná čepel, která rotuje a tím seče trávu. Tento druh sekačky může být poháněný jak spalovacím, tak i elektrickým motorem. Tento typ sekačky je nabízen ve velkém množství motorů a velikostí a snadno se přizpůsobí téměř jakékoliv menší a střední zahradě. Motory, poháněné benzínem, bývají těžké a manipulace s nimi nemusí být jednoduchá, proto se velká část těchto sekaček opatřuje takzvaným pojezdem, který pohání kola sekačky a tím značně ulehčuje její obsluhu.

 

Zahradní traktory a ridery – Tyto druhy sekaček jsou vhodné zejména pro sekání větších zahrad. A jaký je rozdíl mezi traktorem a riderem? Jednoduše jde jen o místo, na kterém se nachází žací ústrojí. U rideru jsou nože ve přední části, což umožňuje snadnější manévrování při sekání, lepší přehled o sekané ploše a lepší dostupnost pod stromky a keři. Nevýhodou oproti traktůrku je absence sběrače trávy a horší stabilita, kterou zahradní traktor zaručuje umístění žacího ústrojí uprostřed stroje. Ze sekaček má k traktoru nejblíž bubnová sekačka, která disponuje terénními koly.

 

Manuální sekačky – manuální, vřetenová sekačka se hodí zejména na nejmenší trávníky a na místa, kde není dostupný elektrický proud. Trávník je sečen soustavou nožů, které jsou rozpohybovány pohybem sekačky kupředu. Tyto nože trávu spíše zastřihávají, než sečou, díky čemuž se konečky trávy netřepí a nehnědnou. Velkou výhodou je nízká pořizovací cena a velmi jednoduchá údržba.

 

Robotické sekačky – Malá robotická sekačka, která se pohybuje v okolí, vymezeným dráty zakopanými pod zemí. Když mu dochází baterie, přesune se na nabíjecí stanici a poté pokračuje v práci. To, co by ještě před nedávnou dobou patřilo do sci-fi filmu se nyní může prohánět po vaší zahradě. Bohužel je cena tohoto typu sekačky stále poměrně hodně vysoká.

 

Vznášedlová sekačka – Možná jste o tomto druhu sekačky ještě vůbec neslyšeli, jedná se o poměrně nový koncept sekačky, který si ovšem nachází cestu i na náš trh. Motor kromě rotačního nože pohání i výkonný ventilátor, který vytváří pod sekačkou vzduchový vak umožňující její levitaci nad zemí. Na rozdíl od obyčejné sekačky neprobíhá sekání směrem dopředu a dozadu ale do stran, jako kdybyste sekali kosou. Velkou výhodou této sekačky je absence koleček, které mohou v prudkém kopci podkluzovat, proto jsou tyto sekačky vhodné pro členitý terén. A nenechte se zmást, cena této sekačky vás zajisté příjemně překvapí.

 

Doufám, že vám tento článek poskytne základní přehled o typech sekaček a pomůže vám při výběru ideální sekačky pro váš trávník.

 

Související příspěvky

Dlažby s historickým dekorem

redakce

Při velkých deštích mnohdy příroda nestíhá vodu odvádět

redakce

Základem zdravého spánku jsou kvalitní matrace

redakce