TIPY

Obklady do kuchyně – stylový a praktický ochránce zdí

S obklady se můžeme zcela běžně setkávat nejenom v koupelnách, ale čím dál tím častěji i v kuchyních, kde si postupně vydobývají své místo na slunci zejména díky nesmírné praktičnosti – ochraňují totiž okolní zdi před potencionálním ušpiněním od neustále hrozících „katastrof“ vzniklých během vaření. Kupříkladu taková vylitá omáčka na holou zeď by jistojistě nenechala chladným i toho největšího flegmatika. Naštěstí stěny opatřené obklady jsou velice dobře omyvatelné a není tak nic lehčího, než je v případě vzniklé kuchyňské nehody utřít vlhkým hadříkem.

Obklady též umí z kuchyně jako mávnutím kouzelného proutku učinit místo, jehož návštěva bude pokaždé vizuálním zážitkem a kam se člověk bude chtít neustále vracet, neboť jsou dostupné v celé řadě dekorů a mohou tak při správném zvolení jejich designu významnou měrou přispět k povznesení celkové vizáže kuchyně. Konkrétně si můžete takovéto obklady do kuchyně pořídit například se vzory věrohodně imitujícími cihly, měď či mramor a vyzdobit si jimi okolí kuchyňské linky, respektive přesněji řečeno prostor za ní. S prázdnou nicméně neodejdou ani ti, kteří touží po obkladech s mnohem odvážnějšími vzory, třeba mozaikou – i ty se totiž dají bez problémů zakoupit. Co se týče materiálu, z něhož jsou obklady vyráběny, tak ve valné většině případů se jedná o keramiku.

 

Od tradičních čtvercových až po moderní velkoformátové kuchyňské obklady

Vyjma celé řady rozličných designů a vzorů jsou kuchyňské obklady prodávány i v několika odlišných velikostech. Těmi vůbec nejtypičtějšími jsou pak klasické čtvercové obklady o rozměrech pohybujících se někde kolem hodnot 10×10 cm. Nutno nicméně podotknout, že těm začíná pomalu, ale jistě zvonit hrana, neboť na scénu začínají přicházet velkoformátové obklady – tedy ty o poznání větších rozměrů. Jejich výhoda tkví v tom, že zabírají větší plochu, zásluhou čehož se může na stěně nacházet menší počet spár. Proč je zrovna toto výhoda? Odpověď je jednoduchá, protože menší počet spár se rovná menšímu počtu možných úkrytů pro nečistoty a bakterie.

Na obranu klasických obkladů je však nutno říci, že ty jsou naopak oproti těm velkoformátovým mnohem jednodušší na montáž. Záleží tedy na tom, jaký druh se vám bude pozdávat více, plošně nelze konstatovat, že jeden z těchto typů je lepší než ten druhý. Nicméně, ať už se rozhodnete pro jakékoliv kuchyňské obklady, jejichž cena mimochodem startuje již na pár stovkách korun za metr čtvereční, tak vězte, že jejich instalaci zvládne bez sebemenších problémů i méně zručný kutil. Pokud si ovšem netroufáte, tak není žádnou ostudou si na ni najmout specializovanou firmu.

Související příspěvky

Aby byl úklid jednodušší…

redakce

Spolehlivý instalatér Praha pomůže i při čištění odpadů

redakce

V moderním bydlení vyhrávají na plné čáře plastové dveře. A proč?

redakce