Nadměrná vlhkost vzduchu je riziková nejen v bytech, ale i ve sklepech, skladech a průmyslových stavbách. Vede totiž ke vzniku plísní a poškození stavebních materiálů – dřevěné krovy mohou začít nahnívat, vláknité izolační materiály přestanou izolovat a celkově může být ohrožena konstrukce dané stavby. Zvláště v zimním období je nutné si na vlhkost dávat pozor.
V místnostech, kde je přílišné vlhko a teplo, dochází k povrchové kondenzaci vodních pár, které vedou ke vzniku plísní na stěnách. S příchodem zimy proto vzrůstá nutnost pravidelně větrat. V některých případech však větrání není možné nebo nestačí – typicky ve špatně zaizolovaných místnostech, v halách či na stavbách. Zde je jedinou pomocí pořízení odvlhčovače a vysoušeče vzduchu. Odvlhčovačů a vysoušečů vzduchu existuje na trhu vícero druhů a vždy je potřeba je vybírat tak, aby v daných podmínkách byly co nejefektivnější.
Kondenzační odvlhčovače
Kondenzační odvlhčovače značky Master se dělí do tří kategorií, pro profesionální, poloprofesionální či domácí užití, které jsou při výběru prvním vodítkem. Kondenzační odvlhčovače nasávají vlhký vzduch, který se v chladiči ochladí pod teplotu rosného bodu, čímž vodní páry kondenzují a odkapávají do nádobky, se které se pak voda odvádí pryč.
Do domácnosti, pro odstranění vlhkosti z pokojů, sušáren či sklepů a úspěšnému boji proti plísním a bakteriím, stačí menší, levnější odvlhčovače pro domácnost. U těchto typů je zpravidla nutné vylévat nádržku s kondenzátem ručně a výkon strojů je nižší. Mají ale velmi široké využití, snadno se přemisťují a díky aktivnímu filtru odstraňují pachy z okolí.
V případě, že vysoušeč potřebujete pro urychlení některých prací, jako je například malování či rekonstrukce bytu, je vhodné použít poloprofesionální odvlhčovače, které mají vyšší výkon a suší až dvojnásobně rychleji. Hodí se proto i do větších místností a velmi vlhkých sklepů či garáží. Kondenzát není vždy nutné vylévat ručně, ke strojům je možné připojit hadici a tou kondenzát odvést do odpadu či kanálku.
Pro průmyslové využití, stavebnictví či budovy poškozené povodní se vyplatí použití profesionálních odvlhčovačů, které lze používat nepřetržitě s automatickým odvodem kondenzátu. Například odvlhčovač Master DH7220 při teplotě 30° a vlhkosti 80 % odvede až 222 litrů vody za 24 hodin a je tak skvělým pomocníkem v náročných podmínkách. Stroj slouží jako vhodná ochrana i do skladů s věcmi citlivými na vlhkost, jako jsou například léky či elektronika.
Adsorbční vysoušeče
Efektivita kondenzačních vysoušečů klesá spolu s teplotou. V podmínkách, kdy teplota klesá pod 5° C jsou kondenzační vysoušeče prakticky nepoužitelné a je vhodnější zvolit adsorpční vysoušeč, který pohlcuje vlhkost do hygroskopického materiálu. Adsorpční vysoušeče Master mají nižší výkon a vyšší spotřebu, ale jsou funkční až do – 40°C. Mezi jejich další výhody patří například nižší hlučnost.
Správný výběr
Při výběru odvlhčovače berte v potaz, jak teplotu, ve které budete vysoušet, tak typ prostředí. U každého stroje sledujte výkon a průtok vzduchu, který by zpravidla měl být trojnásobně vyšší než vysoušená místnost. S výpočtem průtoku vzduchu v daném prostoru a výběrem vhodného odvlhčovače vám poradí autorizovaný prodejce manek.cz.