INSPIRACE

Zaměřeno na úložné prostory: jak nejlépe využít daný prostor?

Z praxe již všichni dobře známe, že úložných prostor není ani v těch sebevětších obytných prostorách nikdy dost. Zvláště pokud se s rozšiřující rodinou zvětšuje i objem sezónního oblečení, náčiní a vybavení, které toužíme řádně uskladnit a alespoň daný půl rok o ně nezakopávat na každém rohu. Co ale dělat v případě, kdy naše prostory takovou flexibilitu nenabízí? Důležité je včasné plánování a selský rozum!

Pokud vás stěhování do nového teprve čeká, pak máte nejlepší podmínky pro vytvoření takových úložných prostor, které budou dostatečné a poslouží i po dlouhá léta. V takovém případě se vyplatí rozplánovat, v jaké místnosti se má který úložný prvek nacházet a co vše by měl pojmout. Tomu se následně podřídí velikost i samotný design tak, aby vše ladilo k vaší spokojenosti. Pro tyto účely můžete využít speciální plánovače, které jsou k dispozici online nebo v jednotlivých prodejnách či specializovaných centrech zabývajících se zhotovením nábytku na míru, jakým je například společnost PK Interiér. Výhodou online plánovačů je možnost navrhnout si interiér z pohodlí domova, v druhém případě však máte vhodnou příležitost poradit se se zkušeným odborníkem a získat při svém plánování jedinečné rady a tipy pro maximální využití daného prostoru.

 

Vestavěné skříně jako nadčasová klasika

S vestavěnými skříněmi se v praxi setkáváme již dlouho řádku let, společnost nám dělaly například při výstavbách prvních panelových domů, kde byly nedílnou součástí každé předsíně. Přestože se jejich design a funkčnost za dlouhá léta zdokonalily, princip zůstává stejný – zajistit dostatečné využití malého, atypického či jinak obtížně využitelného prostoru. „Dnešní nabídka realizace nábytku na míru je zcela zaměřena na individuální přání zákazníka. Klient tak může vybírat z široké škály materiálů, které na základě jeho požadavků upravíme do příslušného tvaru a velikosti, a následně zajistíme jeho instalaci,“ uvádí majitel společnosti PK Interiér Pavel Kružík. „Celému procesu realizace přitom předchází detailní návrh, kdy společně s klientem projdeme jeho představy a poradíme takové řešení, které zajistí dostatečné množství úložných prostor a zároveň bude nadčasové, originální a ladící s celkovým vzhledem dané místnosti,“ dodává Kružík.

 

Uspořádání skříně nepodceňujte

Při samotném plánování skříní je vhodné pamatovat i na vnitřní uspořádání, které při správně zvolené organizaci zajistí bezproblémové uložení nejen sezónního oblečení. Svou pozornost byste měli zaměřit zejména na hloubku dané skříně, kterou volte na základě předmětů, jenž zde chcete uskladnit. Klasické skříně s hloubkou 60 cm využijete prakticky pouze k zavěšení oblečení na ramínku či k uskladnění lyžařského či jiného, rozměrného náčiní. Pro skládané oblečení bohatě postačí skříně s hloubkou 40–50 cm, které tak můžete pohodlně umístit do menších a tím pádem i hůře využitelných výklenků.

 

Další tipy, které šetří prostor

Už dávno není skříň jediným nábytkem, který lze velikostně podřídit danému prostoru. V dnešní době máte možnost zhotovit si celé obývací stěny, komody, sestavy do ložnice, knihovny, vitríny, vinotéky, postele, a dokonce i gauče, křesla či ušáky. Do malého prostoru zajisté oceníte pohovku s již vestavěnou policovou sestavou na boku nebo horizontální botník, jehož součástí je pohodlná lavice. Možností je celá řada a záleží jen a pouze na vás, do jaké míry využijete potenciál svého obytného prostoru. Důležité je však nebát se prvotního plánování a využít případnou pomocnou ruku z řad odborníků.

Související příspěvky

3 rady jak si zajistit dokonalý spánek!

redakce

Proč by měly být parkové lavičky v každé obci?

redakce

Jak správně postupovat při rekonstrukci domu?

redakce