INSPIRACE

Vyznejte se v televizích

Rozlišení, kvalita obrazu, pozorovací vzdálenost, spotřeba energie… Nejen to snadno zamotá člověku hlavu, když se rozhoduje o koupi nové televize. Abychom vám konečně udělali jasno, připravili jsme pro vás ve spolupráci s alternativním dodavatelem energií LAMA energy článek o nejrozšířenějších typech televizních obrazovek.

Doba klasických CRT obrazovek je už dávno pryč, nyní je vystřídaly širokoúhlé LCD, LED s podsvícením a plazmové televize. Společným jmenovatelem je jejich relativně tenká tloušťka, v několika parametrech se ovšem liší.

 

Typ LCD

LCD televize jsou nejstarší a nejrozšířenější formou z uvedených. Tuto technologii najdeme nejen u televize, stolního počítače nebo notebooku, ale dokonce i u jiných drobných zařízení, jako je váha v obchodě nebo display obsluhy strojů. Předností LCD televizí je velmi dobrá kvalita obrazu nejen díky zářivým barvám, dále nízká cena a malá spotřeba energie. Poněkud horší je to se zobrazením černé barvy nebo pozorovacím úhlem, což je úhel sledování televize, ve kterém ještě nedochází ke ztrátě kvality obrazu.

 

Typ LED

LED televizory jsou vlastně typem LCD s LED podsvícením. To dodává vyšší dynamický kontrast a nulový únik světla. Výsledný obraz je pak velmi jasný, s vysokým kontrastem, barvy jsou syté a černá je opravdu černá. LED televize mohou být ještě tenčí než LCD a vydrží déle, díky čemuž šetří životní prostředí. Provádí se také ve variantách s 3D technologií nebo jako tzv. Smart TV. Všechny tyto výhody se odrážejí ve vyšší pořizovací ceně.

 

Typ plazma

S jinou zobrazovací technologií pracují plazmové televize. Základem je vzácný plyn – plazma, díky kterému získáme velmi jasný obraz. Plazmová televize není vhodná pro pozorování v malých formátech, a tak se vyrábí od úhlopříčky 94 centimetrů výše. Standardem u ní bývá plné rozlišení FULL HD. Plazma reálně zobrazuje především černou a má široký pozorovací úhel. Nevýhodou je však větší spotřeba energie než u předchozích dvou – pro srovnání, LCD spotřebuje 160 wattů, LED pouhých 80 wattů a plazmová televize 300 wattů. U plazmy také záleží na zobrazovaném obsahu, například černá obrazovka spotřebovává méně energie než bílá.

Doufáme, že jsme vám ve výběru televizí udělali o něco jasněji. Měli byste si především uvědomit, jaký poměr mezi cenou a kvalitou očekáváte nebo jaký pozorovací úhel potřebujete (pokud máte například rohovou sedačku, pozorování televize ze strany nemusí být vždy věrné). Roli hraje i spotřeba elektřiny, ale ta díky levným dodavatelům energie již nemusí být překážkou. Například dodavatel energií LAMA energy vám garantuje levnější energii než dominantní společnosti, a tak spotřeba energie již nemusí být kritériem, které by vás omezovalo. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a pořady plné barev!

Související příspěvky

Ceny chat opět stouply, jaký bude mít situace vývoj?

redakce

!!! Bezkonkurenční akční nabídka !!!

redakce

Luxusní tapety s nádechem asijské exotiky dodají interiéru atmosféru

redakce