INSPIRACE

Vybíráme podlahu do interiéru

Podlahy patří ke koruně každého interiéru. Díky jejich správnému výběru dokážou nejen znásobit celkový vzhled, ale také perfektně podtrhnou linie použitého nábytku. Jelikož zabírají opravdu velkou plochu v každé místnosti, je důležité jim věnovat patřičnou pozornost.

 

Ujasněte si, co přesně hledáte

Před výběrem té správné podlahy si udělejte jasno, jakou podlahu hledáte, co by měla splňovat, do jaké místnosti ji použijete. Každá místnost má jiné nároky. Důležité jsou samozřejmě také vaše preference nebo finanční strop.

 

Co brát v potaz před výběrem

 • Do jaké místnosti podlahu vybíráte?
 • Hledáte podlahu, která bude tlumit kročejový hluk?
 • Má být podlaha odolná vůči vlhkosti, pádu věcí?
 • Máte v interiéru domácí mazlíčky?
 • Jaké jsou vaše finanční možnosti?

Vypsali jsme jen pár otázek, na které byste před výběrem měli znát odpověď. Samozřejmě berte také v potaz, že podlahu vybíráte na delší dobu. V tomto směru bychom se vyhnuli různým trendům v barvách a designech, ale spíše sáhli po neutrálních odstínech, které se neokoukají ani za pár let.

Pokud si nevíte rady s výběrem, odkážeme vás na podlahové studio, kde vám s výběrem vhodné podlahové krytiny rádi poradí.

 

Výběr je opravdu veliký

V dnešní době je na trhu opravdu velké množství druhů podlah. Dřevěné, vinylové, laminátové, z korku, PVC atd. Záleží hlavně na vás i na místnosti, do které máte v plánu krytinu pokládat.

 

Do interiéru se navrací lino

V dřívějších dobách se lino v domácnostech používalo opravdu hojně. Většina z nás si ho určitě pamatuje jako jednobarevné a designově neatraktivní. Avšak díky jeho dnešnímu upgradu patří k zajímavým podlahovým krytinám, které jsou dostupné v různých odstínech a navíc dokážou imitovat i některé materiály jako dřevo, mramor, beton či dlažbu.

 

Dřevo patří ke klasice

Dřevo je tradiční podlahovou krytinou, která se používá v interiérech už od nepaměti. Je ideální pro ty, kteří chtějí být blíže k přírodě. Svým vzhledem vytváří v interiéru útulnou atmosféru, pocit klidu a pohody. Je třeba však poznamenat, že dřevo je náročnější na údržbu a časem může měnit svou barvu. Na druhou stranu dřevěné podlahy mají opravdu dlouhou životnost, v případě masivních podlah lze mluvit i o několika generacích.

 

Vinyly jsou čím dál více oblíbené

Vinylové podlahy jsou v posledních letech velmi oblíbené. Jsou totiž dostupné v široké škále dekorů, barev, designů. Dají se sehnat v imitacích dřeva, kamene či keramických obkladů. Jsou antialergenní, barevně stálé a skvěle se udržují. Nabízejí vysokou odolnost, takže jsou vhodné i pro pokládku např. do kuchyně.

 

Jak podlahu vybírat?

 • Vybírejte podle konkrétní místnosti.
 • Obývací pokoj a kuchyň patří k nejvíce zatěžovaným místnostem. Odolná podlaha je u těchto místností nezbytností.
 • Do koupelny vybírejte krytinu s co nejmenší nasákovostí a vysokou odolností vůči vlhkosti.
 • Do dětského pokoje vsaďte na zdravotně nezávadnou a hřejivou podlahu.
 • Zaměřte se na odhlučnění, zvláště pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky.
 • Ohledně rozměrů i případného výběru se poraďte s odborníky.
 • Pokud nejste zruční, podlahu si nepokládejte sami, a to ani v případě ušetření.

Nechte si podlahu položit

Ať už si pořídíte jakoukoliv podlahu, kromě samotného výběru je zásadní také její pokládka. Ta se správně zvoleným materiálem zajistí funkčnost podlahy a dlouhou výdrž.

Pustíte-li se do pokládky sami, časem se obvykle začnou projevovat nedostatky. Mezi typické patří nerovnost podkladu, vznik mezer, klapot při chůzi atd. Pokud se ale svěříte do rukou podlahářství, které má s pokládkou zkušenosti, zajistíte si tím to, že připraví podklad a položí podlahu tak, aby v budoucnosti nedocházelo ke zmíněným problémům.

Za poskytnuté informace k tomuto článku děkujeme firmě Amadeo podlahové studio – podlahy Praha.

Související příspěvky

Naučte se grilovat profesionálně

redakce

V obývacím pokoji nesmí chybět konferenční stolek

redakce

Používáte k čištění a úklidu chemické prostředky? Čistit ale lze i bez chemie!

redakce