INSPIRACE

Vše, co potřebujete vědět o LED osvětlení

Při pohledu na trh si nelze nepovšimnout převažující nadvlády a dominantního postavení LED osvětlení. Jedná se o naprostého favorita mezi úspornými a zároveň ekologickými zdroji světla. Název této technologie skrytý pod označením LED vychází z anglického výrazu Light emitting diode, což se dá v doslovném pojetí přeložit jako dioda emitující světlo.

Při výběru správného typu žárovky je třeba zvážit hned několik faktorů, proto nabízíme tento informativní článek se základními informacemi. U klasických žárovek se výběr soustředil především na volbu příkonu ve Wattech a typ závitu. U LED žárovek je třeba myslet nejen na správný výběr patice, ale i na světelný tok nebo barvu světla.

 

O čem vypovídá světelný tok?

Světelný tok označován jako světelný výkon tvoří při volbě správného typu LED žárovky v optimální intenzitě svítivosti důležitou roli. Pro lepší pochopení využijte následujícího orientačního přepočtu světelného toku, který by v přibližné míře odpovídal příkonu u klasických žárovek.

  • 200 lm – 25 W
  • 700 lm – 60 W
  • 1200 lm – 100 W

Efektivitu LEd žárovky zjistíte podle uvedené hodnoty světelného výkonu na 1 Watt. Tento údaj nám prozrazuje, kolik je žárovka schopna vyrobit světla při spotřebě 1 Wattu elektřiny.

 

Barva světla ve třech typech

Volba odstínu vyzařovaného světla je rovněž důležitou úlohou. Nejdříve se však seznamte s jejich vlastnostmi.

Teplá bílá – rozeznatelná svým typickým žlutým nádechem, která věrohodně napodobuje svit klasické edisonky. Právě z těchto důvodů se stává nejčastější volbou pro osvětlení obývacích prostorů, dětských pokojů nebo ložnic. Jedná se o uklidňující typ odstínu.

Neutrální bílá – nejvíce připomíná denní světlo a proto je ideální do pracoven, obchodů nebo kuchyňského prostoru. Jde o povzbudivý odstín pobízející k motivaci.

Studená bílá – pro svůj typický modrý nádech je tento odstín doporučován do garáží, dílen nebo skladů.

Chcete ušetřit? Nakupujte LED žárovky s výraznou slevou na slevovém portálu.

Související příspěvky

Práce designérky Pavlíny Lipkové z Origine Interier Design

redakce

Vytopte si v zimě své místnosti dostatečně

redakce

Vybíráme pelech psa – na co si dát pozor?

redakce