INSPIRACE

Vše, co potřebujete vědět o LED osvětlení

Při pohledu na trh si nelze nepovšimnout převažující nadvlády a dominantního postavení LED osvětlení. Jedná se o naprostého favorita mezi úspornými a zároveň ekologickými zdroji světla. Název této technologie skrytý pod označením LED vychází z anglického výrazu Light emitting diode, což se dá v doslovném pojetí přeložit jako dioda emitující světlo.

Při výběru správného typu žárovky je třeba zvážit hned několik faktorů, proto nabízíme tento informativní článek se základními informacemi. U klasických žárovek se výběr soustředil především na volbu příkonu ve Wattech a typ závitu. U LED žárovek je třeba myslet nejen na správný výběr patice, ale i na světelný tok nebo barvu světla.

 

O čem vypovídá světelný tok?

Světelný tok označován jako světelný výkon tvoří při volbě správného typu LED žárovky v optimální intenzitě svítivosti důležitou roli. Pro lepší pochopení využijte následujícího orientačního přepočtu světelného toku, který by v přibližné míře odpovídal příkonu u klasických žárovek.

  • 200 lm – 25 W
  • 700 lm – 60 W
  • 1200 lm – 100 W

Efektivitu LEd žárovky zjistíte podle uvedené hodnoty světelného výkonu na 1 Watt. Tento údaj nám prozrazuje, kolik je žárovka schopna vyrobit světla při spotřebě 1 Wattu elektřiny.

 

Barva světla ve třech typech

Volba odstínu vyzařovaného světla je rovněž důležitou úlohou. Nejdříve se však seznamte s jejich vlastnostmi.

Teplá bílá – rozeznatelná svým typickým žlutým nádechem, která věrohodně napodobuje svit klasické edisonky. Právě z těchto důvodů se stává nejčastější volbou pro osvětlení obývacích prostorů, dětských pokojů nebo ložnic. Jedná se o uklidňující typ odstínu.

Neutrální bílá – nejvíce připomíná denní světlo a proto je ideální do pracoven, obchodů nebo kuchyňského prostoru. Jde o povzbudivý odstín pobízející k motivaci.

Studená bílá – pro svůj typický modrý nádech je tento odstín doporučován do garáží, dílen nebo skladů.

Chcete ušetřit? Nakupujte LED žárovky s výraznou slevou na slevovém portálu.

Související příspěvky

Jak pomůže unavenému tělu relax ve vířivce

redakce

Levný kancelářský nábytek pro náročné

redakce

22. mezinárodní veletrh nízkoenergetického stavění FOR ARCH 2011

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.